Ühel esinemisel kohtuvad nad kolmekümnendates ajakirjaniku Melissaga, kes tüdrukute vastu huvi tunneb, nad oma ilusasse koju külla kutsub, neid oma kenale näitlejast abikaasale Nickile tutvustab ja seeläbi kõigi nelja ellu pöörde toob. Nelja inimese suhtedünaamika kurvide ja käänakute kaudu jutustab Rooney kaasakiskuva täiskasvanuks saamise ja armastusloo, mille lõpus tõdeb Francis: „Elad mingid asjad enne läbi, kui neist aru saad. Alati pole võimalik analüütilist positsiooni võtta.“

Sally Rooney kirjutab paeluvalt sõprusest, armastusest, läheduse- ja tunnustusvajadusest, ta maalib pildi põlvkonnast, mida tunneb; edastab veendumusi, mida jagab. (Ja Rooney on veendunud marksist.) Francesele ja Bobbile on võimatu mitte kaasa elada, autor suudab oma tegelaste rõõme ja üleelamisi relvitukstegevalt siiralt edasi anda. „Kas on võimalik, et me võiksime välja töötada mingi teineteise armastamise aletrnatiivmudeli? Ma pole purjus. Palun kirjuta vastu. Ma armastan sind.“

„Vestlusi sõpradega“ on nimetatud „Snap­chati põlvkonna Salingeriks“. Pärast ilmumist 2017. aastal muutus Rooney romaan teoseks, mille lugemisest oli trendikas postitatada pilte Instagrami, mida kiitsid Sarah Jessica Parker ja Zadie Smith ning mis tegi praegu 28aastasest Rooneyst kirjandusmaailma tõusva tähe. Tema teine romaan, eelmisel aastal ilmunud „Normal People“ pääses Man Bookeri auhinna longlist’i. Loodetavasti ilmub seegi romaan peagi ka eesti keeles.

KADRI KARRO