"Tartu kandist vist peaks nimi pärit olema. Küllap ta loomaga seotud on.

Mul on kaks eesnime ja mu vanemad on öelnud, et see on sellepärast, et nad pidid vaatama, et kui ma tulen selline salakaval, siis nad nimetavad mind rohkem Andreseks. Aga kui ma olen aus inimene, siis nad nimetavad Kaleviks. Nemad nimetavad mind Kaleviks.

Eks nimi tõenäoliselt mõjutab ikka inimest. Mina ühtki rebast loomana ei tunne, aga ma olen kindlasti loomult metsikum kui tavalised inimesed.

Kindlasti ma ei kannata vangistust või puuri. See käib väga sügavalt minu loomuse vastu, ma olen klaustrofoob.

Ja mis mind kõige rohkem maailmas vihale ajab, on loomaaiad."

 

TEET KASK, koreograaf

"Arvata võib, et mu esivanemad elasid kuskil ilusas kasetukas ja sealt see nimi tuli, ilmselt Lääne-Eestist Pärnumaalt.

Ma tean, et on veel mõned Teet Kased Eestis, aga nii ei ole juhtunud, et segamini oleks aetud. Välismaal käies on väga tihti hakanud korduma üks ja sama arvamus, et see on Hollandi nimi. See on minu jaoks üks suur küsimärk olnud.

Minu vanaisa Aleksander Kask oli 14kordne Eesti meister tõstmises. 1928. aastal käis ta Amsterdamis olümpiamängudel."

 

AAPO ILVES, kirjanik

"Eks Ilves on Räpina kandis kogu aeg levinud nimi olnud. Mina sain selle niimoodi, et kasuvanaisa omal ajal Mulgimaalt tõi. Ja ma olen oma nimega ülimalt rahul - vanaemal oli hea maitse.

Olulised sama nimega sugulased on kindlasti ema, isa ja vanaema. Toomas Hendriku kohta ma täpselt ei tea. Nimehõimlane võib vabalt olla, aga verd pidi - siis peaks vist üsna ahvini tagasi minema.

Mingeid presidendinalju on seoses Ilvesega muidugi tehtud (ka Aapo ise käis presidendiralli aegu Räpina vahel ringi, seljas punane särk kirjaga „Ilves presidendiks" - toim). Ja kes paremini ei oska, on püüdnud mu nime vaimukalt riimida sõnaga „pilves". Mina oskan, näiteks tegin sellise anagrammidest ilvesevärsi:

alive soap

paleosavi

pealisvao

soe alp iva

pole aasiv

opaalveis

aapo ilves

slaavi poe

leivapaos

Aga pigem olin kunagi hädas oma eesnimega. „Aapole" taheti vägisi järele panna mitte „Ilves", vaid „Pukk". Praeguseks on olukord õigeks pöördunud ja neid Aaposid enam sassi ei aeta.

Ja veel. Ma olen käinud välja mõtte, et kuna Eestile pole rahvuslooma valitud, siis sobiks ilves selleks väga hästi."

Teisi Ilveseid: Toomas Hendrik Ilves

 

MARKO MÄGI, ajakirjanik

"Minu isapoolne, siis Mägide suguvõsa on pärit Peipsi äärest Lohusuu vallast, 14 kilomeetrit Mustveest põhja suunas. Teadaolevalt on Mägid elanud seal praegusest juba viis inimpõlve tagasi, kinnitamata andmetel aga veelgi varasemast ajast.

Isa õe, tädi Nora (81) mäletamist mööda olid neil klassis umbes pooled lapsed Mägide sugupuuga seotud - kõigil polnud küll seesama perekonnanimi, kuna osad Mägi-nimelised naised olid muunimelistele meestele läinud ja siis emaks saanud. Klassis, kus tädi Nora õppis, oli üheksa õpilast. Nii et seal Lohusuus on olnud päris võimas Mägide suguvõsa. 

Aga kuidas ja mille pärast see nimi on saadud, seda praegu vist keegi ei mäleta.

Juba mõne aasta eest ilmus areenile professionaalne jazzmuusik, saksofonist Marko Mägi. Siis mu sõbrad lõõpimisi imestasid, et kunas ma ühtäkki saksofonimängu olen jõudnud selgeks õppida. Eks siis lõõpimisi kannatlikkusega seletasin, et tegu on ikkagi mu nimekaimuga.

Nooremast peast ajas see mõnevõrra närvi küll, et mul nii levinud nimed on - noorusuljuses tahab ju inimene iga hinna eest, kas või vägisi superoriginaalne olla. Nüüd on sellest üsna suva - nimest tähtsam on ju inimene ise. Ja inimesed on ikkagi erinevad.

Sama perekonnanimega tuntud sugulasi mul pole, aga üks mu emapoolne vanatädi laulis 1960ndatel koos Tõnis Mägi emaga Eesti Raadio segakooris." 

Teisi Mägisid: Tõnis Mägi, Konrad Mägi, Marko Mägi, Laine Mägi, Ester Mägi, Tiina Mägi (Kodulinna-mutt).

 

PRIIT PÄRN, režissöör

"Nime saamisloo kohta ei oska ma midagi öelda. Küll aga on minu esivanemad pärit Avinurmest.

Kunagi sügaval nõukogude ajal üritati mulle kirja saata. Selle asemel, et kirjutada peale Pärn, maaliti sinna aga uhkelt ja muidugi kirillitsas Pärnu. Kiri eksles siin ja seal ning kui lõpuks minuni jõudis, oli sinna peale tehtud märge "Pärnus pole botaanikaaeda". Samanimeliste kohta ei oska väga muud öelda kui et disainer Martin Pärn on minu vanem poeg.

Alatihti peetakse meid vendadeks Henn Pärnaga, kuigi me pole isegi sugulased mitte. Küll aga saime omal ajal Hennuga tuttavaks just tänu sellele eksiarvamusele."

Teisi Pärnasid: Priit Pärn, Martin Pärn (disainer), Lembit Pärn (laskurkorpuse mees), Andre Pärn (korvpallur), Endel Pärn (legendaarne estraadinäitleja), Malle Pärn (näitleja ning pastor), Anton Pärn (kultuuriministeeriumi asekantsler).

 

ELISABET TAMM, näitleja 

"Minu vanaisa, isa isa Rudolf Tamm on pärit Võrtsjärve äärest. Tema abiellus mu vanaemaga Maimu-Helenega, kes oli ka Tamme-nimeline, aga polnud Rudolfi sugulane. Vanaema on pärit Võrtsjärvest Tartu poolt, Rannust, vanaisa aga Tarvastust, see on Viljandi pool Võrtsjärve.

Kui ma olin 13aastane, siis ükskord Raadi kalmistul käies nägin samal, 1989. aastal surnud Elisabeth Tamme hauda. Tema oli küll h-ga kirjutatud, aga ikka oli natuke kõhedavõitu.

Ja siis, kui Katariina Lauk-Tamm oli veel Tamme-nimeline, siis olen saanud tema haltuuraraha oma arvele. Ja mulle on helistatud ka kui Katariinale ja hakatud kohe asju ajama, et "vaata see üritus, milles me kokku leppisime...".

Tammepuuga on nii, et alati, kui kuskil seda puud näen, siis on vaja seda paitada. Sitkus on ka ikka Tammedele omane!

Vanaisa perekonna poolt on pärit Eesti esimene ooperilaulja Aino Tamm.

Kirjanik Jakob Tamm on vanaemapoolsest Tammede perekonnast, aga Raivo E. Tamm pole kindlasti meie sugulane."

Teisi Tammesid: Jüri Tamm (poliitik, sportlane), Raivo E. Tamm, Jaan Tamm, Boris Tamm (küberneetik, akadeemik, TPI kunagine rektor), Aksel Tamm (kirjandusteadlane), Tõnu Tamm (näitleja, Elisabeti isa), Marek Tamm.

 

MIKK SAAR, laulja

"Kui ma väiksem olin ja rohkem maal, siis pidasin saart puuks. Seal oli palju saarepuid. Nüüd pean nime maastikunähtuseks. Mulle väga meeldivad väikesed saared ja üksikud saared, meeldib mere ääres elada.

Kustkandist nimi tulnud on, ma ei tea. Ma tean, et vanaema on Veneverest pärit, isa on eluaeg Rakveres elanud...

Mikk Saaresid on veel Eestis. Minuvanuseid või natuke nooremaid on veel kaks-kolm. Ma pole ühtki näinud, kuigi nad peaksid Tallinnas elama.

Minult on küsitud, et kas mul on helilooja Mart Saarega sugulussidemeid, aga ei ole. Meil on ka üks Indrek Saar suguvõsas, aga ta pole see näitleja, vaid majandustegelane."

Teisi Saari: Andrus Saar, Margus Saar, Indrek Saar, Mikk Saar, Johannes Saar,  Martin Saar, Juhan Saar (kirjanik), Mart Saar (helilooja), Olivia Saar (lastekirjanik), Veera Saar (kirjanik).

 

KALEV KUKK, peaministri nõunik

"Minu perekonnanimi pärineb 1840. aastatest ja ta on pärit Arula kandist, Otepää lähistelt.

Eesti keeles on ikka ju need nimed au sees, millel on mingisugune tähendus, igal õigel eesti perekonnanimel on mingi tähendus. Eks koolis on kukk olnud teatav narrimisobjekt. Seda esimestes klassides. Sekeldustest võib mainida võibolla seda, et mõned minu e-kirjad on läinud kellelegi teisele Kalev Kukele.

Kunagi perekonnas oli meil müüt, et 1928. aasta kuulitõuke olümpiavõitja John Kuck on minu suguvõsa üks väljarändajate järeltulijatest."

Teisi Kukki: Kalev Kukk, Jüri Kukk (keemik, nõukogudeaegne dissident, hukkus vangilaagris), Jakob Kukk (EELK esimene piiskop), Juhan Kukk (I Riigikogu esimees).   

 

EVELYN SEPP, poliitik

Poliitik Evelyn Sepa nimi on ilmselt pärit Läänemaalt Kullamaa kandist. Kuidas see aga tema esivanematele anti, see lugu pole Evelynini jõudnud.

"Hiljuti oli üks tore taksojuht, kes Eesti poliitikat ilmselt siiski jälgib, kuid ehk mitte nüansse. Tema nimelt arvas, et kolleeg Ain Seppik võiks mu isa olla. No ju tundus, et nimed on sarnased. 

Üldiselt ei ole nimi mulle kunagi probleemi valmistanud, v.a. ehk aastaid tagasi, kui minuga sama nime kandev poliitik pidevalt skandaalidesse sattus. Siis oli kombeks sageli arvata, et Elmar Sepp on minu sugulane. Muide, ka Ott Sepp pole minu teada mu sugulane."

Teisi Seppi: Ott Sepp (näitleja), Elmar Sepp (poliitik).