Kadri Karro
Areeni juhataja
Mina olen Eesti Ekspressi kultuurilisa Areen juhataja. Eesti Ekspressis töötan alates 2007. aasta kevadest. Viimased kolm aastat olen juhtinud Areeni ja kirjutanud peamiselt kunstiga seonduvatel teemadel.
Areen
Katja Novitskova: „Põletan üksi sama palju energiat kui üks väike firma“
Rahvusvaheliselt kõige kõrgemat tähelendu tegev Eesti kunstnik Katja Novitskova (33) avab tuleval nädalal oma esimese ja seni suurima isikunäituse Tallinnas. Kunstnikuga ajas juttu Kadri Karro.
Loe edasi
Areen
Michel Sittow ootas esimest isikunäitust 500 aastat
Keeruline ja kallis rahvusvaheline näituseprojekt toob 15. ja 16. sajandil Euroopa kuninglikes õukondades endale nime teinud Tallinna kunstniku Michel Sittowi haruldased tööd esimest korda ajaloos kokku – näitustele Washingtonis ja Tallinnas, kirjutab Kadri Karro.
Loe edasi
Arvamus
Kadri Karro: Alati võib saabuda päev, kui andestust otsid just sina
Loe edasi
Elu
Endine prostituut: „See oli liinitöö“
Sakslanna Sandra Norak (27, nimi muudetud) töötas kuus aastat Saksamaal prostituudina. Kolm aastat tagasi õnnestus tal sellest ringist välja murda.
Loe edasi
Areen
"Kui ei tegele avalikult protestiga, siis on Venemaal kõik võimalik"
Oma elu Eesti ja Venemaa pealinnade vahel jagav tuntud vene kunstnik Vladimir Dubossarski avas eile õhtul oma esimese isikunäituse Tallinnas. Dubossarskiga rääkis elust ja kunstist siin- ja sealpool piiri Kadri Karro.
Loe edasi
Areen
Neodekadentsi eri | Alan Proosa on köitev nii mehe kui naisena
Loe edasi
Areen
Neodekadentsi eri | Julge etenduskunstnik Maria Metsalu
Loe edasi
Areen
Kuhu me teel oleme? Pildikesi New Yorgi Performalt
Eesti kunstnike osalemine kunstibiennaalil Performa New Yorgis viis Kadri Karro kirikusse, SoHosse… ja sauna.
Loe edasi
Areen
Kuidas rääkida lapsele lehmast?
Loe edasi
Areen
Eesti pööraseima kunstikoguja kogus on 25 000 teost
Eesti suurimast erakunstikogust ilmub peagi raamat. Kunstikogu omaniku Mart Lepaga (69) rääkis Kadri Karro.
Loe edasi
Areen
Eesti fotokunstimess: 3 päeva, 38 kunstnikku, üle 100 teose
Sel nädalalõpul toimub Telliskivi loomelinnaku Rohelises saalis Eesti Fotokunstimess, kus on võimalik soetada 38 kodu- ja välismaise kunstniku loomingut.
Loe edasi
Areen
Viini juutide traagiline lugu
Romaanis „Daam kullas“ esitab Anne-Marie O’Connor mitmekesise pildi ühe teise maailmasõja eelse Euroopa suurlinna inimeste elust ja sõjaga saabunud katastroofist.
Loe edasi
Areen
Kuidas mul „Mad Meni“ vaadates internet otsa sai
Loe edasi
Areen
Valge ilmutus Vabaõhumuuseumis
Kes meist ei vajaks aeg-ajalt ruumi, kus mõtiskleda, rahulikult looduse hääli kuulata ja parimal juhul iseendast teadlikumaks saada? Kunstnik Marianne Jõgi lõi sellised ruumid Eesti Vabaõhumuuseumisse, kirjutab Kadri Karro.
Loe edasi
Areen
Leonhard Lapin: „Sageli aitavad surnud elavaid rohkem kui elavad“
Kadri Karro jalutas sel aastal 70. sünnipäeva tähistava Leonhard Lapiniga Kumus avatud fotonäitusel „Kunstielu kroonikad“ ja pani kirja mõned vanameistrile meenunud seigad.
Loe edasi
Digi lisalood
Kadri Karro: Kassiomanike terror
Kallid inimesed, tegelege palun oma kassidega ise. Nad on teie, mitte teie naabrite loomad.
Loe edasi
Areen
Katja Novitskova näitab New Yorgi südames 200 000 euro eest kunsti
Päeval, kui kõik eestlased olid rõõmsad lühendatud tööpäeva üle ja valmistusid jaanipidustusteks, avati Manhattanil New Yorgi linnavalitsuse ees asuvas pargis eesti kunstniku Katja ­Novitskova (33) skulptuurinäitus „Earth Potential“.
Loe edasi
Areen
Hipiuurija: tõelisi vana kooli hipisid on Eestis alles võib-olla vaid mõnikümmend
Juuni esimesel päeval esilinastub Terje Toomistu kauaoodatud dokumentaalfilm nõukogude hipidest. Režissöörilt uurisid filmi sünni kohta Maria Ulfsak ja Kadri Karro.
Loe edasi
Digi lisalood
Kadri Karro: "Lase mutt läbi!"
Üleeilsel SEB Maijooksul, mis tõi Tallinna Lauluväljakule kokku enam kui 15 000 naist üle kogu Eesti ja kus osalesin koos oma ema ja õega, kuulsin kaht lugu.
Loe edasi
Areen
Seemnetest ja sõjast
Kadri Karro kõneleb kunstnik Dénes Farkase ja kuraator Ingrid Ruudiga, kuidas teostus idee pildistada seemnepanku Teravmägedel ja Liibanonis.
Loe edasi
Areen
Intervjuu vene kirjanduse superstaariga: parasiidid on vene karu seest ära söönud
Kadri Karro käis Berliinis külas ühel Venemaa tuntuimal kirjanikul Vladimir Sorokinil, kes tuleb sel nädalal Eestisse mitte kirjanduse, vaid hoopis kunstiga seoses – Sorokin avab just Tallinnas oma esimese isikunäituse „Kolm sõpra“.
Loe edasi
Areen
Eesti mees, kes kaotas USA kaardilt terve küla
Väliseesti kunstnik Raivo Puusemp (74) sai 1970ndatel USAs hakkama erakordse kontseptuaalset kunsti ja poliitikat siduva projektiga, mis kustutas USA kaardilt Rosendale’i nime kandva küla. Kes ta on?
Loe edasi
Areen
Ihu, mälu ja seebist kirsasaapad
Sel nädalal avatakse Kumus näitus „Anu Põder. Haprus on vaprus“, kus tuleb esimest korda nii suures mahus näitamisele Eesti ühe kõige omanäolisema skulptori Anu Põdra looming. Näituse kuraatori Rebeka Põldsamiga rääkis Kadri Karro.
Loe edasi
Areen
"Novembri" produtsent: Mul oli "Rehepappi" lugedes raske ette kujutada, kuidas sellest võiks film saada
Nelja aasta eest ostis filmiprodutsent Katrin Kissa õigused teha Andrus Kivirähki romaanist „Rehepapp“ film. Sel nädalal jõuab selle sajandi oodatuim Eesti film esilinastuseni. Kissat usutles Kadri Karro.
Loe edasi
Areen
Joovad, ropendavad, kakerdavad, kaklevad, sõimavad, nutavad ja armastavad
Kunstnik Sandra Jõgeva (40) sai valmis oma esimese dokumentaalfilmi „Armastus…“, mis avab 25. jaanuaril tänavuse DocPointi filmifestivali. Miks valis Jõgeva oma debüütfilmi kangelasteks eluga ummikusse jooksnud alkohoolikud, küsis autorilt Kadri Karro.
Loe edasi
Areen
Nädala film: „Manchester by the Sea“
„Manchester by the Sea“ on loomulike, nagu elust lõigatud dialoogidega valus film, mis näitab, kuidas elu võib tundmatuseni muutuda vaid ühe, näiliselt juhusliku, argise, läbimõtlemata valeliigutuse tagajärjel
Loe edasi
Areen
Kunstnik Kristina Normani tundlikud teemad
Loe edasi
Areen
Milline muusika sobib matustele?
Londoni ajakirjas The Week kirjutati hiljuti, et ligi kolmandik britte määrab endale testamendis „sotsiaalmeedia mänedžeri“.
Loe edasi
Areen
Maarja Kangro isiklik lugu: kuidas ma emaks ei saanud
Mida teeb naine, kui kuuleb, et lapsest, keda ta kannab, ei saa „elulooma“? Maarja Kangro kirjutas sellest kogemusest raamatu „Klaaslaps“. Kangroga rääkis Kadri Karro.
Loe edasi
Areen
Vanast allveelaeva­tehasest saab kunstikeskus
Novembri keskel teatas Ettevõtluse Arendamise Sihtasutus (EAS), et jagab üheksa loomemajanduse projekti vahel neli miljonit eurot. Seda selleks, et toetuse abil arendada taristut ja tehnoloogilist võimekust nii filmi, moe kui ka kunsti vallas.
Loe edasi
Areen
Kadri Karro: „So Long, Leonard Cohen…“
„Meie ühine vana sõber suri ära,“ kirjutas hea sõber mulle möödunud reedel.
Loe edasi
Areen
Sügise kõige rajum festival
Vägivald ja seksuaalsus, inimkeha ja kübermaailm, kunst ja muusika – tänavuse NU Performance Festivali kuraator Maria Arusoo (32) räägib Kadri Karrole, miks peaks kultuurihuviline oktoobri lõpus ja novembri alguses Kanuti Gildi SAALis kohal olema.
Loe edasi
Areen
Meestearst kogub kunsti, et põgeneda professionaalse kretinismi eest
Margus Punabi kogus on üle 700 kunstiteose. Neist suurt osa näitas ta septembris kolmel näitusel Tartus, sel nädalal jõuab osa Punabi kogust Tallinna Mikkeli muuseumi. Arsti ja kogujaga rääkis kunstist ja tervisest Kadri Karro.
Loe edasi
Areen
Lähisuhtevägivald Artishoki Biennaalil – Flo Kasearu kunstiprojekt juba täna õhtul Teatris NO99
Flo Kasearu (31) kunstiprojekti raames astuvad täna õhtul algusega kell 18 NO99 kammersaalis üles lähisuhtevägivalla ohvriks langenud naised, kirjutab Kadri Karro.
Loe edasi
Areen
Kuhu ehitada uus kunsti­muuseum Helsingis? Maa alla!
Kahe aasta pärast avab Helsingi südalinnas uksed uhke kompleks nimega Amos Rex, mille koosseisu kuuluva Amos Andersoni kunstimuuseumi uued näituseruumid hakkavad paiknema Lasipalatsi väljaku all.
Loe edasi
Areen
Nõiad, kolhoos ja supermarketi kassalint – mida näeb ERMi sees?
Režissöör Marko Raat on seitse aastat loonud sel nädalal avatavale Eesti Rahva Muuseumile audiovisuaalset sisu. Milline see sisu on, päris autorilt Kadri Karro.
Loe edasi
Areen
Metsaärimees Mart Erik toetab juba 30 aastat kunsti
Homme, 15. septembril avatakse Kumu kunstimuuseumis näitus „Nõukogude öö. Raul Rajangu“. Kadri Karro käis Viljandis kohtumas Mart Erikuga, ärimehega, tänu kellele Raul Rajangu varased tööd hävingust pääsesid.
Loe edasi
Areen
EESTI NAISKUNSTNIKUD: kuidas ühendada karjäär ja lapsed?
Lastesaamise pärast pole naised kunstimaailmas nii edukad kui nende meessoost kolleegid. Just nii väitis kuu aja eest üks maailma edukamaid naiskunstnikke Marina Abramović. Kadri Karro uuris tuntud eesti naiskunstnikelt, mida nad sellest arvavad.
Loe edasi
Areen
Skulptor Mare Mikoff: „Mida jutukam mees, seda kergem teha!“
Kolm presidenti ja kaks Hämarikku. Kultuuriheerosed ja „Maanaised“. Kips, pronks ja alumiinium. Skulptor Mare Mikoff saab sel laupäeval, 20. augustil 75aastaseks ja ei näita väsimise märke. Mikoffil käis külas Kadri Karro.
Loe edasi
Digi lisalood
Kümme avamist kümne päevaga – Artishoki Biennaal tuleb taas!
Täna, 10. augusti õhtul selgusid Teater NO99 kammersaalis need kümme kunstnikku ja kümme kriitikut, kes osalevad sel sügisel juba viiendat korda toimuval kunstisündmusel Artishoki Biennaal. Kadri Karro usutles sel puhul biennaali kuraatorit Evelyn Raudseppa.
Loe edasi
Digi lisalood
Millal lõpuks algab kunstiakadeemia uue õppehoone ehitus?
Eesti Kunstiakadeemia rektor Mart Kalm ja haldus- ja finantsdirektor Andres Tammsaar kinnitavad Kadri Karrole, et Eesti Kunstiakadeemia uue peahoone valmimiseks enam suuri takistusi pole.
Loe edasi
Areen
Skulptor Art Allmägi hirmud ja unenäod
Kadri Karro portreteerib ülekaalukalt Köler Prize’i publikupreemia võitnud Art Allmägit.
Loe edasi
Areen
Vabaduse väljaku vallutab Tallinna kunstinädal
11. juunil algav Tallinn Art Week toob kunsti õue rahva ette.
Loe edasi
Areen
AW stuff trükib Marko Mägi ja hipsteritega T-särke
Loe edasi
Areen
Poliitikule sildi „Minu munn on puhas“ kaela riputanud kunstnik: „Seda pilti on soovitud minult ära osta“
Jaan Toomiku ja Vano Allsalu kakskümmend seitse aastat tagasi loodud teose „Minu munn on puhas“ uude teravasse konteksti asetanud Kadi Estland ütleb intervjuus Kadri Karrole, et selliseid asju tuleks veel rohkem teha.
Loe edasi
Areen
24 000 euro eest kunsti: Ülemiste Citys valmib tohutu seinamaal
Maalikunstnik Maarit Murka kavandi järgi valmib Ülemistes Valukoja tänaval rohkem kui 1600 ruutmeetri suurune seinamaal, kirjutab Kadri Karro.
Loe edasi
Areen
Art Brussels ehk Eesti kunsti teekond välismaale
Aprilli lõpus kogunes muljetavaldav osa eesti kaasaegse kunsti maastikul tegutsevaid inimesi Brüsselisse. Kes, miks ja kuidas, käis vaatamas Kadri Karro.
Loe edasi
Areen
Mida kanda olümpiamängudel?
Selle nädala alguses saime teada, milliseid esindusrõivaid hakkavad meie sportlased kandma suvistel Rio de Janeiro olümpiamängudel.
Loe edasi
Areen
Eesti ehtekunsti tipp Brasiilia galeriis Saksamaal
Igal varakevadel koguneb tänapäeva ehte maailm Münchenisse näitustele, loengutele ja raamatuesitlustele. Eesti ehtekunsti esitles tänavu Thomas Cohni galerii São Paolost. Kes on Cohn ja miks valis ta just eestlased, käis Münchenis uurimas Kadri Karro.
Loe edasi
Areen
Neli naist võitlevad huumoriga šovinismi vastu
Feministlik blogiplatvorm feministeerium.ee on tegutsenud pisut üle aasta. Kes on selle taga ja mis on nende eesmärk, uuris Kadri Karro.
Loe edasi
Areen
Lemsalu & Pääsuke – kevade oodatuim kunstitandem
Millest räägivad keraamik Kris Lemsalu (30) ja maalikunstnik Tiit Pääsuke (74) nädal enne ühisnäituse „Kaunitar ja koletis“ avamist Tallinna Kunstihoones, kuulas pealt Kadri Karro.
Loe edasi
Areen
KES NAD ON? Kümme naist, kes juhivad Eesti muuseume
Saabuva naistepäeva puhul tutvustab Areen säravaid ja tegusaid naisi, kes juhivad Eesti muuseume, mida külastab aastas kümneid tuhandeid inimesi.
Loe edasi
Persoon
Maarja Oviir-Neivelt - 21. sajandi filantroop
Maarja Oviir-Neivelt (43) pälvis riigilt aasta kultuurisõbra tiitli. (Tema abikaasa Indrek Neivelt ka.)
Loe edasi
Areen
VIRTUAALNE PILDIGALERII: Nõukogude aja Eesti kunst Kumus
Millist Nõukogude aja Eesti kunsti täna publikule avaneval uuel püsinäitusel näidatakse, käis Kumus kuraator Anu Allaselt uurimas Kadri Karro.
Loe edasi
Areen
Minu KuKu
Loe edasi
Areen
Dinosaurused ja jänesepabulad Edith Karlsoni käe all
Loe edasi
Areen
Grisli Soppe-Kahar ja Danel Kahar – koos elus ja maalikunstis
Loe edasi
Areen
Areeni tulevikutähed 2016
Alates 2005. aastast on Areen uue aasta algul portreteerinud noori ärksaid inimesi, kes on meile ja meie kaasautoritele silma jäänud ning kellele ennustame säravat ja teguderohket tulevikku. 16 Areeni tulevikutähte 2016 on teie ees.
Loe edasi
Digi lisalood
Jaanus Samma grafitikampsunite edu Miamis
Temnikova & Kasela galerii osales äsja USAs kunstimessil NADA Miami Beach, kus esitleti edukalt Jaanus Samma, Kris Lemsalu ja Marko Mäetamme loomingut. Miami-muljeid jagavad Jaanus Samma ja Eesti Kaasaegse Kunsti Arenduskeskuse direktor Karin Laansoo.
Loe edasi
Areen
„Vanaemapüksid“ suruvad stringid nurka
Sada aastat tagasi ei kandnud paljud eesti naised veel aluspükse, tänapäeval on aga raske leida naist, kel puuduks eelistus liinil stringid-tangad-hipsterid, kirjutab Kadri Karro.
Loe edasi
Areen
Läheneb kunstniku- ja kirjaniku­palga taotlemise tähtaeg
Loe edasi
Areen
Pärsimägi postmargil
Sel nädalal esitleti Kumus Eesti Kunstimuuseumi kullafondi kuuendat postmarki, mis esimest korda on siseriikliku vääringuga.
Loe edasi
Areen
MONS 2015
Brüsseli ja Pariisi vahel asuv Tartu-suurune Belgia linn Mons kannab veel aasta lõpuni koos Tšehhi linna Plzeňiga Euroopa kultuuripealinna tiitlit. Monsis käis Kadri Karro.
Loe edasi
Areen
Naine, ja räägib „niimoodi“?
Erica Jongi romaan „Lennuhirm“ pole hale kirjanduselaadne toode, vaid päris kirjandus.
Loe edasi
Areen
Birgit Püve Eesti dokumendid
Birgit Püve (36) teekonna rahvusvaheliselt auhinnatud portreefotograafiks pani kirja Kadri Karro.
Loe edasi
Areen
Kadri Karro: Palli puudutus
Loe edasi
Areen
“Ma tahan su maali!”
Üks Ole ühe Saadoja, üks Elken ühe Murka vastu. Kadri Karro uuris eesti kunstnikelt, kuidas ja miks nad omavahel teoseid vahetavad.
Loe edasi
Areen
Tuntud vene kunstnik kolib Eestisse
Kadri Karro kohtus maali­kunstniku Vladimir ­Dubossarskiga, kes plaanib Moskva Tallinna vastu vahetada.
Loe edasi
Areen
AREENI KAANELUGU: Aasta siis oli ’95...
Sel nädalal EKKMis avatava näituse “1995” puhul üritab Kadri Karro välja selgitada, mida olulist toimus eesti kunstis kakskümmend aastat tagasi.
Loe edasi
Persoon
Kris Lemsalu kilbi all
Möödunud nädalal vallutas ta New Yorgi kunstipubliku, lamades viis päeva enda loodud portselankilpkonnakilbi all.
Loe edasi
Areen
Areeni kaanelugu: Esimees Veneetsias
Kadri Karro võtab kokku Jaanus Samma projekti “NSFW. Esimehe lugu” teekonna Veneetsia biennaalile, mille järgmisel nädalal toimuv rahvamasse kokkumeelitav avamine linna veel sentimeetri võrra sügavamale vette surub.
Loe edasi
Areen
Kevadine õllekultuuri­plahvatus
Kadri Karro uuris, mida kujutab endast järgmisel nädala­vahetusel toimuv Tallinn Craft Beer Weekend.
Loe edasi
Areen
Katja Novitskova MoMAs
Järgmisel teisipäeval, 3. novembril avatakse New ­Yorgi Moodsa Kunsti Muuseumis (MoMA) näitus „Ocean of Images: New Photography 2015“, kus osaleb oma töödega ka eesti kunstnik Katja Novitskova.
Loe edasi
Areen
Kaido Ole maalid sõidavad Dubaisse
Araabia Ühendemiraatide pulbitsevasse ja jõukasse kunsti­ellu sukeldub ka Eesti kunstigalerii, kirjutab Kadri Karro.
Loe edasi
Areen
Kris Lemsalu mainekal kunstimessil
Loe edasi
Areen
Vanem generatsioon ostab neti kaudu Leisi ja von Lõnguse teoseid
Juba paar kuud saab eesti kaasaegse kunsti veebikeskkonnas NOAR.eu kunsti osta. Kadri Karro uuris NOARi eestvedajalt Andra Ornilt (32), kuidas siiani läinud on.
Loe edasi
Areen
Kadri Karro seksismist kunstis: Turg ei valeta
Loe edasi
Areen
Kadri Karro: Täna esinevad: konn, kukk ja koer
Loe edasi
Areen
Mida kirjutaksid sina kunstinäituse külalisraamatusse?
Siim Preiman uuris oma bakalaureusetöö raames Tallinna Kunstihoone külalisraamatuid. Kadri Karro uuris Preimanilt, mis seal kirjas oli.
Loe edasi
Areen
ÄRA LOE Riista monoloogid
E. L. James“Grey”Vintage, 2015. 576 lk.
Loe edasi
Areen
Mõni sõna paviljonidest
Loe edasi
Areen
Jaan ­Toomiku video Louis Vuittoni Fondis Pariisis
Loe edasi
Areen
Birgit Püve “Eesti dokumendid” The Guardianis
Möödunud nädalal avaldas briti ajaleht The Guardian fotoloo “10 of the best photographers documenting post-Soviet life – in pictures”, kus ühena kümnest oli välja toodud ka eesti fotograaf Birgit Püve fotoseeriaga “Eesti dokumendid”.
Loe edasi
Areen
Kunstieksport kollase ukse tagant
Eesti galeriimaastiku tugevaim tegija – Temnikova & Kasela galerii – saab sel nädalal viieaastaseks. Galerist Olga Temnikovat usutles Kadri Karro.
Loe edasi
Intervjuu
Peen ja nõudlik vene härra tegutseb: butiikhotell & eramuuseum vanalinnas
Venemaa ärimees Andrian Melnikov plaanib ehitada Tallinna vanalinna eramuuseumi.
Loe edasi