Kuigi ajakirjanumber on pühendatud pigem siseturismile, alustan agusihvkalikult hoopis sellest, et käisin sel kevadel Kariibi mere kruiisil. Peab jätkuvalt tõdema, et kruiisireis on ikka väga mõnus ja mugav reisimise viis ning oh, kui kiirelt lisandusid külastatud riikide nimekirja neli uut põnevat sihtkohta ̶ Jamaica, Mehhiko, Grand Cayman ja Bahama. Kõik ühtviisi mõnusalt sooja kliima ja imelist värvi mereveega ning põnevalt erinäolised. Igas sadamas võtsime ette saari tutvustava ekskursiooni, et ikka kohalikust elust natuke rohkem aimu saada, kui kruiisisadama lähiümbruses võimalik on.

Laev oli uhke ja teenindus hea. Nii teenindajad kui ka kaasreisijad tundsid pidevalt huvi, et kust riigist meiesugused ka pärit on. "Estonia", ütlesime uhkelt vastu ja valmistusime andma tavapärast geograafiatundi maa asukoha osas. Aga võta näpust! Mitmed kruiisituristid olid oma varasematel kruiisireisidel Eestisse sattunud ning kiitsid meie vanalinna, toitu ja toredaid inimesi taevani. Mõni oli ka Tallinnast kaugemale jõudnud ja isegi meie rappa sattunud. Ikka oli rahul. Teenindajad aga teatasid, et tulevad sügisel oma laevaga jälle Tallinna ja ootavad seda pikisilmi. Laeva TV-s näidati Euroopa kruiise tutvustades pidevalt just meie vanalinna kenasid värvilisi pilte. Seega, vähemalt kruiisimaailmas oleme väikeriigina täiesti tegijad.

See tegi südame soojaks ning pani ikka ja jälle mõtlema, kui vahva ja ilus tegelikult siin Eestis kõik on. Meie neli (tegelikult viis) aastaaega. Kõik on käe-jala juures, kuna vahemaad on väikesed – mine või Eestimaa teise otsa, aga jõuad õhtuks ikka kenasti koju, kui selleks soovi on. Imeline loodus on iga eestlase kodust maksimaalselt 10–15-minutilise autosõidu kaugusel. On merd ja mägesid (kõrgemaid kindlasti, kui Caymanil või Miamis). On saari – kui Saaremaa juba läbi käidud, avasta Hiiumaad või hoopis meie väikesaari. On elusloodust, linde ja loomi ning liblikaid. Ka nendest Kariibidel nappis, kui just loomaaeda ei läinud. Puhas ja naturaalne toit – leia ainult uusi ja põnevaid söögikohti või külasta vanu lemmikuid üle Eesti. Kultuurielamusi on aasta läbi ja igale maitsele. Üha rohkem on perepuhkusele suunatud atraktsioone ja tegevusi ning neid tuleb Euroopa Liidu toetusele tuginedes tänu aktiivsetele kaasmaalastele peagi rohkelt juurde, näiteks Kosmopark Põltsamaal või WOW! Kuressaares. Põnev!

Kui aega ja reisihimu rohkem, on meil ka mitmed toredad naaberriigid kohe külje all. Lõuna-Eestis olles on kiire käik Põhja-Lätti alati väga värskendav. Siguldas on näiteks värskelt korda tehtud ja uuendatud aerodium ning kauneid vaateid ja põnevaid tegevusi võimaldav Tarzani park. Kui aga Pärnu kandis olla, tasuks põigata Riiga metropoli hõngu nuusutama või Jurmalasse liivaranda.

Merereis Soome või Rootsi on samuti alati mõnus vaheldus. Praegu on mitmed uued laevad ka käigus, mis sõidu mõnusamaks teevad. Kui kaugelt reisilt uhiuue Megastariga tagasi tulles Tallinna kilukarbi siluett paistma hakkas ja lootus lühikesele, kuid kaunile Eesti suvele juba käegakatsutav oli, tuli küll tunne, et nüüd natuke aega ei reisiks kuhugi. Püsiks kenasti kodumaal ning avastaks siinseid uusi ja põnevaid kohti. Ja kui reisikihk uuesti peale tuleb, siis esmalt põikaks lähinaabritele külla.