Kui mõned väga spetsiifilised firmad kõrvale jätta, siis peegeldab GILD100 üsna hästi muutusi Eesti suuremate ettevõtete väärtuses.

Ettevõtete koguväärtuse muutus liigub samas suunas Tallinna börsil noteeritud firmade turukapitalisatsiooni muutusega.

Individuaalselt on ettevõtetel läinud muidugi väga mitmeti. Näiteks on ühe kolmandiku eelmisel aastal GILD100sse pääsenud ettevõtte turuväärtus sel aastal hoopis suurenenud, tänu IPOga kaasatud kapitalile on nende seas ka Arco Vara.

Enamiku ettevõtete väärtus siiski kahanes ning seetõttu on ka GILD100 alumine piir tänavu madalamal. Viimase edetabelisse pääsenud ettevõtte väärtus jäi veidi alla 700 miljoni krooni, mullu oli piiriks 750 miljonit.

Suuremate langejate asemel, nagu näiteks Ehitus Service (Bauhof), Levadia Grupp ja Stora Enso Timber, on GILD100sse pääsenud kümme uut ettevõtet. Uustulnukate seas on sellised firmad nagu Eesti Loto, TREF ja börsiettevõte Kalev.

Miks siis ettevõtete väärtus on vähenenud? GILD100 ettevõtete käive kasvas 22 protsenti ning hoolimata kasumimarginaali langusest on ka raamatupidamislik kasum 17 protsenti.

Põhjuseks on väärtuskordajate langus. GILD100 ettevõtted väärtustati sel aastal keskmiselt vaid 10,4kordsele P/E ehk hinna ja kasumi suhtele, samas kui aasta eest oli sama näitaja 13,4.

Kuna GILD Bankers pidi elimineerima ettevõtete kasumitest üsna palju ühekordse iseloomuga tulusid, siis olgu siinkohal ära toodud ka normaliseeritud P/E kordajad: 11,2 tänavu ning 13,8 möödunud aastal. Kordajate langus on omakorda põhjustatud hoogu koguva finantskriisi mõjust ning üldisest majandusväljavaadete halvenemisest (ehk teisisõnu madalamatest ootustest ettevõtete tulevaste kasumite osas).

Sellest tabelist nähtub, et majanduskliima halvenemine on avaldanud oodatult kõige negatiivsemat mõju just kinnisvara-, ehitus- ja finantssektori ettevõtetele.

Kuna 2008. aastal on toimunud börsidel üle ­ootuste tugev langus, siis andmaks languse ulatusest aimu, kontrollis GILD Bankers kümne kõige suurema ettevõtte börsiväärtuse hüpoteetilist muutust käesoleva aasta jaanuarist oktoobrini (tuginedes ajakohastatud kordajatele, kuid samadele 2007. aasta finantstulemustele).

Nagu võis arvata, olid nad teinud läbi väärtuse järsu kahanemise - 42 protsenti. Võrdluseks: OMX Tallinna indeks langes samal perioodil 44 protsenti.

Finantssektor on kaotanud keskmiselt poole oma turuväärtusest ning majandustsüklist vähem sõltuvad ettevõtted, nagu Eesti Energia või telekommunikatsioonifirmad, umbes veerandi. Eks aeg näitab, kas ümberhindamine on toimunud ülereaktsiooniga või mitte.

GILD100 ilmub ka järgmisel aastal. Ning kuigi 2008 ja 2009 kujunevad sisenõudlusest sõltuvatele ettevõtetele raskeks, suudavad Eesti ettevõtted ajapikku oma väärtust loodetavasti suurendada.

Eesti turu väiksust silmas pidades peab tipp­ettevõtete kasv olema paratamatult sihitud välisturgudele, toimugu see siis orgaanilise kasvu ja laienemise või soodsat aega kasutades konkurentide ülevõtmiste teel.