Ei juhtu just tihti, et vormel-1 meeskonna pealik Eestis käib. Eriti veel ajal, mil hooaja avaetapini jääb vaid mõni päev. Ent Lotuse tiimi juht Éric Boullier (38) oli läinud nädalal Tallinnas ja ütles ajakirjanikele välja selle, mida paljud uskuda ei suuda või taha: Kevin Korjust valmistatakse ette vormel-1 sõitjaks.

Pressikonverentsil Boullier’le esitatud arvukad küsimused keerlesid enamasti ühe teema ümber: miks just Kevin, kui Eesti on nii väike, vaene ja tähtsusetu? Vastused võib lühidalt kokku võtta nii: Kevinil talenti jagub, ja küll leitakse ka raha, et seda talenti lihvida.

Kuna lisaks Lotuse F1-tiimile juhib Boullier ka Gravity spordiagentuuri (mõlemad kuuluvad investeerimisfimale Genii Capital), valdab ta ilmselt maailma parimat kompetentsi noorte võidusõitjate kasvatamise-arendamise alal.

Kas vormel-1 on sport, äri või midagi muud?
Minu meelest esmajoones ikka sport — seal on atleedid, kes omavahel kõvasti konkureerivad. Mina ei näe F1 ärina, ehkki tegu on äärmiselt populaarse spordialaga, mida jälgib 1,8 miljardit televaatajat aastas.

Loomulikult on seal palju raha, palju huvisid, paljud firmad kasutavad vormel-ühte oma kaubamärkide reklaamiks. Aga see käib niimoodi igasuguses spordis, ka jalgpalli või olümpiamängude taustal tehakse mingit äri.

Kas teate, kui palju maksab pilet F1-võistlusele?
(pisimatki kahtlust välistaval toonil) Jah, ma tean. Umbes sada eurot, sõltuvalt riigist.

Kas see pole liiga kallis?
Jaa, see on inimestele loomulikult kallis. Aga hinnad erinevad, mõnes riigis pääseb ka 50 euroga vaatama. Malaisias lausa 30ga.

F1 on viimased kümmekond aastat muudkui Aasiasse pürginud. Nüüd on hakanud tulema tagasilöögid — Bahrein, Korea. Kas tulevikus võime jälle Euroopas rohkem etappe näha?
See on kõva küsimus. Vormel-1 on kõige üleilmsem, tegelikult ainus tõeliselt üleilmne spordiala. Vormel-1 peab jääma üleilmseks spordiks. Meil peab toimuma piisavalt võidusõite väljaspool Euroopat. Mõned sõidud jäävad ikka Euroopasse, aga me peame minema USAsse, Lõuna-Ameerikasse, Aasiasse…

Kas teate, et Eestis pole tänavu vormel-1 TV-ülekanded enam vabalevis?
Ei, seda ma ei tea.

Mis võiks olla Kevini järgmine samm vormel-1 suunas? Sirgetestid? Töö simulaatoris?
Simulaator kindlasti. Võib-olla ka sirgetestid, ehkki tiim eelistab tänavu pigem katsetusi tuuletunnelis. Vormel-1 piirangute tõttu võime kasutada kas sirgeteste või täismõõdus autoga tuuletunnelis käia ja tänavu me ilmselt sirgeteste ei tee. Aga simulaator tuleb igal juhul.

Kevin on üks Gravity agentuuri viiest noorest sõitjast. Mullu oli teil neid palju rohkem. Mis vahepeal juhtus?
Muutsime pisut strateegiat. Meil on veel teisigi lepingulisi sõitjaid, aga nendega tegeleb pelgalt Gravity. Need viis kuuluvad möödunud aastal koos Lotuse F1-tiimiga käivitatud programmi iRace Professional. Nende ettevalmistamine toimub koostöös F1-tiimiga. Nagu te kindlasti tähele panite, kandis Kevin siingi Lotuse F1-tiimi särki, kuna ta on praegu selle programmi liige.

Mis juhtub siis, kui mõni neist oma ülesannetega hakkama ei saa?
See on karm äri, aga meie loomulikult usume neisse. Kui leiame noore ande ja võtame ta oma hoole alla, siis me usume, et sõitja on suuteline arenema, nii nagu meie seda ette kujutame, ja jõudma lõpuks vormel-ühte. Kui see skeem ei toimi, siis ta lihtsalt ei toimi.

Genii Capital on praegu nii Lotuse F1-tiimi kui ka Gravity agentuuri omanik. Miks Genii investeerib nii riskantsesse ärisse?
See pole päris tavaline investeering. Tegelikult ei investeeri Genii vormel-ühte raha teenimiseks. Genii kasutab vormel-ühte nii-öelda platvormina. Tänu sellele platvormile saavad nad edendada oma teisi ärisid, ja selle nimel võidusõitu investeeritaksegi. Vormel-1 toob tulu kõigile muudele äridele, mida Genii ajab.

Nii et F1 on Genii jaoks äri edendamise tööriist?
Just, omamoodi tööriist. Aga siin on üks nipp. Äri edendamise tööriist peab olema edukas, et see tõesti muid ärisid edendaks. Kui meie autod stardivad rivi lõpust, siis see ei tööta, keegi ei taha meid vaatama tulla. Kui me aga stardime rivi algusest, tõmbab see inimesi ligi, nad tulevad meid vaatama kõikjale, kuhu me läheme. Siis saab Genii teha selle baasil äri, edendada oma muid projekte.

Mis on teie tiimi tänavune eesmärk?
Ma ei tea.

Kuidas nii?
Ütleme nii, et pärast väga rasket mullust hooaega tahame uuesti asjad jooksma saada. Kahe läinud aasta viienda koha järel soovime natuke edeneda ja neljas koht oleks seega järgmine samm. Ent teatavasti süües kasvab isu… Minu jaoks on aga kõige olulisem, kui me hooaja jooksul areneme ja suudame konkurentsis püsida sellisel tasemel nagu praegu.

Mõne sõidu ikka võidate?
(väga vaikselt) Ma loodan küll.

Testide põhjal on seis väga segane. Kas teile tundub ka, et mõned tiimid hoidsid testidel meelega tagasi?
Mõned tiimid seda kindlasti tegid.

Aga teie?
(nägu venib laiale naerule) Eee… (eriti kavalalt) No vaatame… (tõsinedes) Testidel on meeskondadel erinevad töökavad, nii et raske on midagi võrrelda. Meil on kaks uut sõitjat, pidime lisaks auto arendamisele neid treenima, pidime auto mõistmiseks mitmesuguseid seadistusi katsetama. Tegime ka paar võistlussimulatsiooni, mis läksid väga hästi. See peaks tähendama, et oleme konkurentsivõimelised. Aga eks paistab.

Kes maailmameistriks tuleb?
Kõige parem.

Ei-ei! Hoopis see, kes kõige rohkem punkte kogub!
Ei noh, muidugi! (lai naer) Aga ma ei tea täpselt. Arvan, et Vettel on ikka üks favoriitidest, McLaren ja loodetavasti ka Lotus peaksid kõva konkurentsi pakkuma. Alonsot ei maksa samuti unustada.