Saatesõna 26.05.2017: Üks kõrgemaid vabariigi poliitikuid ütles mulle, et kui Jüri Ratas veel ametissemääramisel rääkis midagi Keskerakonna puhastamisest, siis nüüd ei võta ta seda enam isegi jutuks. Peale Eesti Ekspressi artiklit Sarapuust (ja fotot, kus prügiautod Sarapuu sugulase bussifirma õuel pargivad) oleks võinud Ratas ju ometi mingi otsuse langetada.

Või salgame ja mängime pimedat, kuni Kapo sisse marsib?

Artikkel ilmus esmakordselt novembris 2016.

See on Tallinna ettevõtjatelt Keskerakonna jaoks raha väljapressimine. Kui vaadelda juhtumeid, mille eest keskarid kohtus süüdi on mõistetud, ja liita sinna juhtumid, millest ehitajad ja kaupmehed isekeskis räägivad, võib teha järelduse: ettevõtjatele "katuse panemine" on olnud Keskerakonna põhitegevus Tallinna linna juhtides.

Kogu sellest kohtus tõestust leidnud Parbuste, Songisseppade, Seppade, munitsipaalpolitsei ja parkimistegelaste jne kuritegude hulgast leiab Yana Toom Kolmeraudse saates ainult ühe, kõige süütuma vargusejuhtumi. Sellise, millega Jüri Ratas haiget saab, ehk Rattalehe, mida Raepress Jüri Ratase valimiskampaania käigus üle 10 aasta tagasi valmis tegi. Tavaline keskerakondlik väike näppamine.

Täna tahab Toomi ja Ratase erakond riigis ministrikohti saada. Minu meelest on see ohtlik.

Vähemalt enne, kui juhtivad keskerakondlased ei tunnista, ET nad Tallinnas ärimeestelt metoodiliselt raha välja pressisid ja EI LUBA SELGELT, et sellel on lõpp. Mihkel Raual igatahes neilt mingeid taolisi sõnu kätte saada ei õnnestunud.

Okei, õnnestus ühes detailis: Savisaare reklaamplakati asjas.

Keskerakond on Tallinna inimestele pähe istunud kolmel viisil.

Esimene tüüpkond on linna vara käsutamine partei huvides.

Näitena sobib juhtum, kui keskerakonna kassiir Elmar Sepp sundis kujur Tauno Kangrot erakonna liikmeks astuma, muidu müüvad keskerakondlased tema Uue tänava skulpttuuriateljee kellelegi maha. Kujur alluski survele, linna ruumid aga erastati värskele keskerakondlasele. Kui asi korras, astus Kangro parteist pauguga välja, rääkides oma alandusest Madis Jürgenile usutluses Eesti Ekspressile.

Teine tüüpkond on asjaajamise pidurdamine Keskerakonna huvides. Näitena sobib juhtum Kaupmehe tänaval, kus ärimees Peetri käest saabus raha küsima koguni Keskerakonna peasekretär Toobal isiklikult. Keegi "E.S." ajas Peetrile vajaliku planeeringu korda, kui Kesknädala arvele oli kantud 300 000 krooni. Toobal ei läinud vangi, Peeter läks. Miks Toobal ei läinud, seda on Ekspress kirjutanud.

Samamoodi peetis linnavalitsus arendajate tegevust Vabaduse platsil ja Pirita teel, sest nad ei olnud Keskerakonnaga kaubale saanud. Ehitusluba muudkui venis ja venis. Tööriistana selles vastikus töös kasutati abilinnapea Taavi Aasa, kes ka ise ilmselt selle üle väga ei rõõmustanud. Kui enam põhjust ei olnud ehitusluba kinni hoida, andis linnaplaneerijate ülemus allkirja ära - ja sai seetõttu kinga. Vanu Ekspresse sirvides leiab sellegi loo.

Kolmas tüüpkond. Organiseeritud tegevus Tallinna linnas on tähendanud seda, et kogu linnameedia on pandud erakonda kiitma. Linnaosalehed on nagu keskarite feissbuk. See on ju linna ressursi vargus, nagu Jüri Ratase poolt taunitud Savisaare valimisplakatid. Kas see oli Savisaare käekiri, või ikkagi kogu erakonna käekiri, mida edaspidigi ei häbeneta?

Ja siin - taas Ekspressist - üks lugu, kus Keskerakonna käekirja on detailsemalt kirjeldatud. Kas keegi, kes selle läbi loeb, saaks Yana Toomi ja Jüri Ratase kombel õlgu kehitada: "Mis korruptsioon...?".