Jevgeni Ossinovski: „Unistan Eestist, kus etnilised kleepekad ei mängi mingit rolli“

 (71)
                 
Jevgeni Ossinovski: „Unistan Eestist, kus etnilised kleepekad ei mängi mingit rolli“
Võimatu missioon? Jevgeni Ossinovski arvab teadvat, kuidas venekeelsed valijad sotside poole võita.
Tiit Blaat / Eesti Ekspress
Transiidiärimehe poeg Jevgeni Ossinovski läheb Ida-Virumaale Edgar Savisaare mõjuvõimu kõigutama.

Kohtumisele Foorumi hotelli saabub intelligentne ja haritud eurooplane. Noor maailmakodanik. Sündinud Kohtla-Järvel, kasvanud Aseris ning õppinud Tallinnas, Tartus, Warwickis ja Londonis. Tal on Eesti parima gümnaasiumi, Tallinna Reaalkooli diplom ning magistrikraad nii filosoofiast kui politoloogiast.

Kusagilt ei nähtu, et Jevgeni Ossinovskil (24) oleks vene taust. Vähimagi aktsendita eesti keel, tasane eestlaslik temperament ja vaikne hääl. Ometi sündis tema isa, transiidiärimees Oleg Ossinovski Kasahstanis ning ema Ida-Virumaal.

Ülikooli lõpetamise järel siirdus lõviosa Jevgeni kursusekaaslastest tööle Brüsselisse ELi või ÜRO institutsioonidessse. Aga tema tuli Eestisse ja astus sotsiaaldemokraatlikku Erakonda.

Miks Eesti ja miks sotsiaaldemokraadid?

Kuna mu vanemad on kogu aeg Eesti patrioodid olnud, teadsin ka mina, et tahan siia tulla ja midagi ühiskonna heaks ära teha. Sotside leeris on mul parimad võimalused integratsiooniküsimustega tegeleda.

Mitmed uuringud on näidanud, et eestivene noored ei pea Eestit oma koduks ning läheks siit esimesel võimalusel välismaale.

Eestivenelastest noorte hulgas valitseb suur pettumus. Osa neist on seetõttu muutunud apoliitiliseks. Teises seltskonnas on pettumus tekitanud radikalismi.

Notšnoi dozor?

Jah. Nad pole mitte lihtsalt ükskõiksed, vaid Eesti-vastased. Ning kolmas seltskond, kuhu kuulun ka mina, üritavad demokraatlikul teel olukorda muuta.

Radikaalid unistaksid ilmselt riigipöördest ja Savisaare võimust...

Ma arvan, et Savisaar pole nende jaoks piisavalt radikaalne.

Aga sina?

Unistan Eestist, kus etnilised kleepekad ei mängi mingit rolli. Sinnapoole vaikselt asjad liiguvad, kuid on ka probleeme.

Millest pettumus tuleb?

Venelastel on tunne, et neid ei taheta kuulata. 90ndate keskel oli vene erakonnal parlamendis esindatus. Nüüd on vene parteid marginaliseerunud ega esinda kedagi.

Venelaste huvid, eestlaste huvid – mis neil üldse vahet on?

Huvid polegi väga erinevad. Seetõttu ei saa ka Eestis olla suurt vene parteid. Keel ja kultuur on huviküsimused, haridus. Sellelt baasilt parteid ei ehita.

Keskerakond lubas 2007. aastal, et säilitab venekeelse gümnaasiumi. Aga kui seadust Riigikogus menetleti, ei tehtud ühtegi vastavat muudatusettepanekut.

Kas pole nii, et diskrimineerimist kui pseudoprobleemi hoiavad üleval peamiselt need, kes on huvitatud pingete õhus hoidmisest?

Võib öelda, et riik ei diskrimineeri venelasi, sest töötab seaduste alusel.

Olen isiklikult “pehmet eristamist” kogenud. Seda juhtub kõikide eestivenelastega, kes oskavad hästi eesti keelt. Oled seltskonnas, kohtud uute inimestega ja nad hakkavad venelasi sõimama. Kui saavad teada, et sinu nimi on Jevgeni, siis jäävad vaikseks: oh issand!

Põhikooli ajal rääkisin eesti keelt aktsendiga, kaaslased tegid selle üle kogu aeg nalja. Eestivenelaste lapsed kogevad seda koolides ilmselt praegugi.

Aga kas sa oled nõus, et võimalused õppida ja karjääri teha on eestlastel ja venelastel Eestis tegelikult võrdsed ja kõik oleneb inimesest?

Venelastel on natuke rohkem tahet vaja. Kui keel selge, pole mingit vahet. Samas näitavad uuringud, et venelaste seas on rohkem töötuid ja harimatuid.

Kas see, et vene noor peab eesti keele ära õppima, on paratamatu?

Integratsiooni lõppeesmärk on see, et kõik venelased saavad kakskeelseteks ehk õpivad ära eesti keele. Aga sellele on Eestis lähenetud liiga jäigalt.

Kirjutasid äsja Delfile kolumni Edgar Savisaare rahaskandaalist, kus oli juttu venekeelse valijaskonna süvenevast isolatsioonist.

Eesti parteid pole seni tahtnud või osanud vene valijatega suhelda. Ainuke, kes sellega on hakkama saanud, on Edgar Savisaar. Aga paraku suudab ta selle skandaali tõttu veelgi vähem esindada vene valija huve. Sest Eesti poliitika toimib koalitsiooni põhimõttel ja sinna pääsemise väljavaated Savisaarel puuduvad.

Aga venelane hääletab ikka Keskerakonna poolt, kuidas seda sidet murda?

Sotsid on ajalooliselt olnud immigrantide kaitsjad üldinimlike euroopalike väärtuste põhjal. Sotsidel on usutavus ja korralik maine. Kui suudame teha tõelise programmi, on see vene valija jaoks tugev alternatiiv.

Millele sotside integratsiooniprogramm tugineb?

Me ei luba midagi, mida niikuinii ei juhtu. Näiteks kahte riigikeelt. Aga lubame kõiges integratsiooni puudutavas arvestada potentsiaalselt traumeerivate tagajärgedega. Näiteks tuleb anda koolidele erandeid uue gümnaasiumiseaduse rakendamisel, kui ei ole piisavalt õpetajaid.

Kaotate ametnike trahvimise võimaluse riigikeele mitteoskamise pärast?

Inspektsioonil on õigus kontrollida keeleoskust 50 ameti puhul ja vajadusel karistada. Õnneks on inspektsiooni juhtkond väga mõistlik. Tavaliselt piirdutakse ettekirjutusega. Paljudes ametites ei peaks riik üldse keeleoskust kontrollima.

Kuidas see programm nüüd Ida-Virumaale viia?

Ise lähen kampaaniat tegema! Nendel valimistel me ei suuda veel Keskerakonna selgroogu murda, kuid kusagilt tuleb alustada. Minu isiklik sihtgrupp on apoliitilised noored, kes leiavad, et midagi ei muutu.

Kui tihti sa Venemaal käid?

Kunagi käisin tihedamini. Enne kui sain 13aastaseks, olin käinud läbi kõik Peterburi teatrid, muuseumid ja kontserdisaalid. Nüüd pole kaks aastat Venemaal olnud.

Sinu isa on Eestis elanud 22 aastat, kuid ei räägi siiani eesti keelt. Miks?

Temaga võib rääkida eesti keeles, ta vastab vene keeles. Ta pigem ei räägi üldse, kui räägib valesti. Eesti keelt pole tal siiani eriti vaja olnud. Tema äri on seotud otse Venemaaga või raudteetransiidi valdkonnaga, kus domineerib vene keel.

Isa võttis teravalt sõna ka pronkssõduri teisaldamise järel. Sest ta ärid läksid uppi?

Isa on kogu aeg arvanud, et väikeriik peab olema pragmaatiline.

Kas ta on pärast seda päeva kuidagi muutunud?

Isa on ettevõtjana palju parempoolsem kui mina. Ta leiab, et Andrus Ansip tegi pronkssõduri suhtes rumala otsuse, kuid Eestisse suhtub ta endist viisi.

2005. aastal ütles su isa Eesti Päevalehele midagi prohvetlikku – et sina, tema poeg, realiseerid kunagi poliitikas tema ideed. Kas me sellest siin mitte ei räägigi?

(Muigab) Nii on.

Sa oled ka tema ettevõttes nõukogu liige.

Jah, aga ärist kaugel. Mul on 7–8 aastat olnud tugev sotsiaalne suunitlus.Isa on leppinud, et ärimeest minust ei saa.

On ta pojas pettunud?

Ei, ta toetab mind. Mul on ka 8aastane väikevend, kellele on nüüd kõik mantlipärija lootused pandud.

Kas isa rahastab ka sinu valimiskampaaniat?

Ta natuke aitab kaasa jah.

Kui suureks hindad oma sansse Riigikokku pääseda.

Olen sotside nimekirjas Ida-Virumaal kolmas. Riigikokku saamine pole mulle eesmärk omaette. Ei taha mugavat elu ja head palka. Tahan midagi Eesti ühiskonna heaks reaalselt ära teha.

Logi sisse

Logi sisse kasutades oma
Facebooki, Twitteri või Google'i kontot või e-posti aadressi.


Nimi
Kommenteerimistingimused