Nad on palju lugenud, vaimukad ja cool’id. Nende rafineeritud slängi võiks kadestada nii mõnigi koomik, räppar või raadio-DJ. Nad õpivad Tallinna parimates koolides, kus saavad suurepäraseid hindeid. Kui kooli külastab president, usaldavad koolijuhid lillekimbu ja tervitussõnad just neile. Nende päralt on tulevik, kuid täna elavad nad topeltelu. Õpetajate ja oma vanemate silmis on nad oivikud, kes järelevalvet ei vaja. Omade seltsis on kõik teisiti.

Nad, ka tüdrukud, ropendavad nii, et paneks punastama viimsegi voorimehe. Nad võtavad kõvasti napsu ja eksperimenteerivad peagu kõigi narkootikumidega, et mitte öelda – on suure osa oma vabast ajast koomas.

Ma ei tea, ons nende vanemad sellest salaelust teadmatuses, või on nad laste pärast surmani hirmul. Või on nad käega löönud? Või muretsevad ainult sellepärast, mis saab nende mainest, kui laste tembud avalikkuse ette jõuavad, sest vanemad on edukad, jõukad ja prominentsed.

Loodetavasti aitab see lugu paljudel lapsevanematel vähemalt aimata, millega võsukesed jõudehetkel tegelevad.

Sõbrad vahetavad uimastikogemusi

Pühapäev, 12. september 2010. Õhtul vestlevad internetis kaks sõpra: Robert on ühe eliitkooli värske abiturient, Timo teise hittkooli 11ndik.

Timo: “xanax on jah suht hardcore, kui rahustitest rääkida... see on paanikahoogudele. mul pole midagi vastu et sulle müüa, no nt 100 lehe eest. xan teeb nii et sul on jumala poh kõigest ja natuke uimaseks teeb ka. Sõps võttis mingi 1,5 mg ja ütles et ta oleks fakin võind linnas ona panna sest tal oli nii poh. Samas ma tegin sama palju ja mul pold munnigi. ”

Robert: “everyone different”

Timo: “äkki ma oleks pidant tühja kõhu peale võtma. Rohkem. ja jooma alksi peale.”

Robert: “mällar.”

Timo: “noo ma tean jah retsepti ravimid ja alkohol = WOOOOOOOOOO aga noo kui muidu ei laksi. anything to get high. Peaks veel vaatama mis kodust leiab. jumala kindlalt on veel kuskil mingeid rahusteid.”

Robert: “homme linna satud?”

Timo: “kui vaja siis satun.”

Robert: “Saame kokku linnas kella nelja paiku siis võtan lehe ära sult.”

Timo: “aga kivi? ja meibi seeni ka ma uurin. saaks? või kas hapet saab?”

Robert: “hape on ka olemas omme”

Timo: “kumba sa soovitad hapet või mushi (seened – J. F.)?”

Robert: “soovitaks hapet. i like it more. naerad ja oled sotsiaalne. visuaalid on hullemad.”

Timo: “mul juba networking käib siin. võtaks hapet või 100 seent siis.”

Kooliõde müüs LSDd

Poolteist ööpäeva hiljem, teisipäeva hommikul arreteerib narkopolitsei Roberti otse koolimajas. Tema kodu läbiotsimisel leitakse pisut amfetamiini, kanepipiip ning tubli posu psilotsübiin-seeni.

Politseinikud võtavad kaasa Roberti arvuti, kust leiavad salvestised kogu 2010. aasta suve jooksul peetud MSN-vestlustest. Nüüd on need vestlused osa avalikust kohtutoimikust ning nende kaudu avaneb haruldane võimalus heita pilk äsja täiskasvanuks saanud oiviku, silmapaistvat karjääri teinud vanemate poja salaellu. Vaatepilt on hirmuäratav. Ülal tsiteeritud vestlus Xanaxi mõjust on üks sadadest sarnastest, kus Robert arutab kümnete sõprade-sõbrataridega narkootikumide või kangete rahustite teemal, lepib diile kokku või vahetab “narkotripi” orgastilisi või jubedaid elamusi. Muu hulgas selgub, et Roberti leivanumber on “happe” ehk võimsa hallutsinogeeni LSDga ning seentega kauplemine.

Robert tunnistab politseile kõik üles. Ta räägib, et korjas seeni ise, LSDd aga sai endiselt kooliõelt Brigittalt. Kord ostis 2400 krooni eest kaheksa LSDga immutatud suhkrutükki. Teine kord kümme. Nagu nähtub MSN-vestlustest, oli Robertil ja tema tüdruksõbral plaan ostetud suhkrutükid väikese vaheltkasuga maha müüa. “Marginaali” arvestati nii, et saaks ka ise meelemürki mekkida, kuid kokkuvõttes ei jääks kahjumisse.

Brigitta ei võta süüd omaks

Erinevalt Robertist, kes aitab politseile igati kaasa ja pääseb lõpuks karistuseta (arvestades tema noorust ja lubadust uimastitega lõpparve teha, lõpetatakse kriminaalasi “oportuniteedi” põhimõttel – üldkasulik töö pluss menetluskulude tasumine), tõmbab Brigitta piltlikult öeldes suu kriipsuks. Ta eitab, et oleks LSDga äritsenud, ja möönab, et omandas üht-teist keelatut pelgalt oma tarbeks. Süüdi ta ennast ei tunnista. Ent arvutist leitud MSN-vestlus räägib tema vastu:

24.juuni hilisõhtu. Brigitta: “Nii, mul on 1 suhkrukuubik. 300 kr. Aga allatulek võib veidi raju olla.”

Robert: “Ok, võtame.”

Brigitta: “Võtke see 1 praegu. Proovige ja kui juurde tahate, siis öelge.”

8.juulil teatab Robert tüdruksõbrale: “Hape on käes, sain smsi. 2400.” “Läks 10 tk?” küsib tüdruk. “Je. Tuleb nõmmele ja helistab. Super.”

Mõni minut hiljem jutustab Robert juba oma tuttavale Ivarile, et tal on 350 krooniga müüa suhkrutükke, mis “lutsides maitseb nagu suhkur, aga kammib nagu hape”.

Terve suve jooksul “puhkab” poiss otsustavaks õppeaastaks samal moel, napsu, narkootikumide ja arvutimängude maailmas.

Olgu aga veel kord öeldud – Robert on hea peaga, ja nagu vestlustest selgub, ka hea südamega nooruk. Kord jagab ta õpetussõnu sõbrale – lõpetagu “magamine” ja õppigu, õppigu, õppigu, kui tahab elus kuhugi jõuda. Kui muu ei aita, kasutagu paremaks keskendumiseks amfetamiini.

Ta lahendab koolivendade-õdede probleeme, andes nõu, kuidas remontida purunenud südant või parandada pohmellist huugavat pead. Rahustab semu, kes on mitu päeva joonud ning tõsimeeli otsustanud vanaisa revolvri võtta ja hakata halbu inimesi tapma. Tõeline täiskasvanuks saamise suvi...

Septembris algas seenehooaeg

Septembri algus ei tähista üksnes kooli algust. “Hape” langeb peamise jututeema aujärjelt, sest kätte jõuab seente korjamise aeg. Mitte et Robert koos vanematega riisikale läheks. Tema jahib tugevaid hallutsinatsioone, nn psühhedeelseid rännakuid, spetsialistide hoiatusel ka arutuid vägivallapuhanguid põhjustavaid psilotsübiin-seeni, kurikuulsaid Muuga metsalagendikul kasvavaid terav-paljakuid.

Robert pöördub MSNis mitme sõbra poole küsimusega, kas on kellelgi huvi seeni osta. Huvilisi jagub. Kummastav on lugeda salvestist, kus klassivennad, eliitkooli 12.klassi õpilased Robert ja Joosep vestlevad paralleelselt eelseisvast ajalootunni presentatsioonist ning varahommikusest narkoseente korjamisest, koolitundide eel.

Joosep: “kle. kui ma nad kuivama panen, siis laotan lihtsalt laiali kapi peale?”

Robert: “mingi paber alla jah”

Joosep: “ok, see ka tehtud, mu vend tuleb homme kaasa btw. Muide, hakkan tegema ajaloo presentatsiooni.”

Õhtul teatab Robert: “Müüdud. 600 teenitud. Mis kell homme?”

Joosep: “No ütle sina, mis kell su buss jõuab Tallinki ette.”

Robert: “Samal ajal, 6.55.”

Õppimine ja uimastid üheskoos

Järgmisel õhtul teema jätkub.

Robert: “Preset peaks vast vaatama. Loen selle teema kohta. tra teistel on mingi Hitler. Omfg, how hard. Palju sa täna korjasid? Tahad lahti saada?”

Joosep: “Korjasin 117. sa?”

Robert: “Pole lugenud. Midagi samapalju ma arvan. Megasuured olid täna. Revolutsioon Venemaal 1917 – revolutsiooni puhkemise põhjused. Veebruari revolutsioon. Tahad ommikul seenele minna?”

Joosep: “ehk kolmap, kui jagame bensukulu ja parkimiskoha hinna, mis 100.-”

Robert: “võin jagada küll. aga asi selles, et enne kooli aint tund aega…”

Joosep: “mm...yeee, mõlemad variandid SITAD. kuidas ajutine valitsus inglise keeles?”

Robert: “temporary government.”

Joosep (kell 0.02): “Ok, aeg õppima hakata.”

Tallinnas ja Harjumaal narkovastase võitlusega tegelev prokurör Taavi Pern ütleb, et selle pealtnäha lihtsa kriminaalasja puhul üllatasid teda kaks asja. “Esiteks, arvatakse ju, et narkootikumide kuritarvitamine on sotsiaalsete probleemidega noorte teema, agulite teema. Aga siin toimub see eliitkoolis, nn esimese Eesti perekondades, kus noored tarvitavad kõikvõimalikke aineid ega muretse tagajärgede üle. Teiseks aga tõsiasi, et nimetatud nooruki vanemad ei tundnud vähemalt menetluse ajal mingit huvi, mis sellest asjast saab. Kuigi toimikust on näha, et vanemad teadsid, millega poeg tegeleb.”

Tõsi mis tõsi. Vestluses maal elava sugulase Varmoga muljetab Robert kõigepealt suve suursündmusest, Haapsalu Airport Jamist (“Esimene õhtu lasin mingi 2.5g amfi alla. siis peale (“peale” tähendab selles kontekstis kanepi manustamist – J. F.) ja alksi. Teine päev räigelt korki ja peale ja alksi. Kolmas päev istusin kodus ja igal pool olid mustrid ja hallarid ikka”), ent teatab siis murelikult: “Krdi terve tallinn ja kõik vanemad teavad et ma teen narksi. Isegi mu ema parimad sõbrannad teavad et ma teen ja diilin. pole vaja seda mainet enam.”

Varmo uurib, mida vanemad selle peale ütlesid. Robert: “Midagi.”

Prokurör Pern andis Robertile võimaluse keerata elus uus lehekülg. Varem karistamata Brigittale määras kohus väikeses koguses narkootikumi omandamise ja edasiandmise eest rahalise karistuse. Ent paarikümne LSDga immutatud suhkrutüki loost tuhat korda olulisem on küsimus – miks eliitkoolide tublid õpilased ohjeldamatult joovad ja narkot tarvitavad? Kas nad seda isegi teavad?

Loe Roberti ja tema sõprade väga karmide vestluste salvestusi www.ekspress.ee!