Miks Johan Bäckman pole Eestis persona non grata?

 (32)
                 
Miks Johan Bäckman pole Eestis persona non grata?
Soome kirjamees Johan Bäckman ja Nõukogude Liidu ­kangelane Arnold Meri ­tänavu jaanuaris: Seinalt vaatab meestele Lydia Koidula. Muide, Soome ­tuntud vasakpoliitik, endine välisminister Erkki Tuomioja on Bäckmani raamatu kohta kirjutanud lihtsalt: “Pamflett “Pronkssõdur” on tahtlik provokatsioon.”
Eesti iseseisvust lausa haiglaslikult eitav Helsingi ülikooli dotsent, propagandist Johan Bäckman võib end Eestis endiselt vabalt tunda. Tulla siia ning mõnitada ja solvata, nagu süda kutsub. Kas poleks viimane aeg see painav probleem lõplikult ja selgelt lahendada? Vastab Siseministeeriumi Avalike ja välissuhete osakonna juhataja kt Kristina Leer.

Kas Soome kodanikule, Helsingi ülikooli dotsendile Johan Bäckmanile on kohaldatud sissesõidukeeld Eestisse?
Johan Bäckmanile ei ole kohaldatud sissesõidukeeldu Eestisse. Kohaldamist saab teha väljasõidukohustuse ja sissesõidukeelu seaduse alusel ainult sellisel juhul, kui on kohaldamise alus, ehk põhjuseks saavad olla ainult seaduses toodud asjaolud.

Eitades avalikult ja korduvalt Eesti iseseisvust (seega sisuliselt Eesti riiki), kahjustab Bäckman sellega Eesti Vabariigi kui riigi mainet ja julgeolekut. Seega on põhjust sissesõidukeeluks enam kui küll.
Euroopa Liidu kodaniku Johan Bäckmani puhul tuleb sissesõidukeelu kohaldamisel arvestada mitmete erisustega. Sissesõidukeeldu saab kohaldada vaid juhul, kui asjaomase isiku käitumine kujutab endast tõelist, vahetut ja piisavalt tõsist ohtu, mis kahjustab mõnd ühiskonna põhihuvi. Euroopa Liidu kodaniku sissesõidukeeldu puudutavaid andmeid Schengeni infosüsteemi ei kanta, seega kehtib nimetatud keeld vaid Eestis ega ole nähtav teiste riikide vastavates andmebaasides.

Millal on loota, et Bäckmani enam Eestisse ei lubata?
Kuna seaduse alusel ei ole sissesõidukeelu kohaldamisega seotud teave avalik, siis ei saa siseministeerium täpsemalt kommenteerida võimalust ega eeldatavat aega Johan Bäckmanile sissesõidukeelu kohaldamiseks.

Logi sisse

Logi sisse kasutades oma
Facebooki, Twitteri või Google'i kontot või e-posti aadressi.


Jäta kommentaar
või kommenteeri anonüümselt
Postitades kommentaari nõustud reeglitega
Loe kommentaare Loe kommentaare