Varakate vanainimeste sõber jäi magusast pärandusest ilma

 (41)
                 
Varakate vanainimeste sõber jäi magusast pärandusest ilma
Lea Kanguri portree paberiga: Vanainimestega suhtleb osavalt, ajakirjanduse eest varjab isegi nägu.
Vallo Kruuser (Eesti Ekspress)
Kristlik laulja Lea Kangur proovis üle trumbata Liis Haavlit ennast, aga kaotas kohtus kogu saagi.

Alustame algusest. Kümme aastat tagasi diagnoositi Merivälja mehel Endel-Aleksander Salgal aju ateroskleroos. Ta tunnistati dementseks.

Endel, rahutu tüüp, elas kord kodus, kord õe Laine Salga juures Paides. Kaua ta ühes kohas ei püsinud. Kui õde apteegis käis, pani Endel jooksu ja sõitis tagasi Tallinna, kus tal Lõhmuse põik 15 oli maja.

Endel ja tema maja jäid silma legendaarsele paarile Liis Haavlile ja Vello ­Loidile, kel on varakate vanainimeste peale eriti treenitud nina.

Kevadel 2005 jootsid Haavel ja Loit majaomanik Endlile peatäie viina, viisid ta Raplasse Raul Joametsa notaribüroosse. Endli maja vormistati Vello Loidi ema nimele. Endel ei mäletanud sellest pärast midagi.

Järgmisel aastal tabas Endlit insult. Ta jäi ratastooli ja kohtupsühhiaatriline ekspertiis tunnistas ta otsusevõimetuks.

Kristlik laulja ja muusik, arvukate laulukonkursside võitja Lea Kangur tundis Endel-Aleksander Salka juba ammu. Oli, nagu ta ise väljendus, Endli noorepõlvesõber.

Kuuldes, et Haavel on Endlilt maja välja petnud, mõtles Lea Kangur ­välja, kuidas Haavel nurka mängida.

10. aprillil 2007 viis Kangur sõber Endli Paidesse notari juurde. Ene Nuka büroos vormistati testament, millega Kangur pidi pärima kogu Endli maise vara. Lisaks sai Lea Kangurist Endli hooldaja.

13 päeva pärast seda, kui Kangur oli saanud Salga pärijaks (ja väitnud, et Endel on igati otsusevõimeline härra), läks Kangur Tallinnas Kesklinna valitsusse, kus teatas, et isand Salk ei saa maailma asjadest hästi aru, vajab eestkostet, nõu ja abi.

Lea Kangur vormistati Endel-Aleksander Salga eestkostjaks, mis tähendas, et ta sai tema nimel teha olulisi otsuseid. Ta palkas advokaadid, kes tühistasid Endli päranduse Loidile. Oli hilissügis 2008.

Endel Salk suri aasta hiljem. Lea Kangur laskis kadunukese tuhastada.

Kui Endli õde Laine venna surmast kuulis ja notari juurde läks — et kuidas venna pärandusega jääb –, ehmatas õde hirmsasti ära.

Notarilt kuulis Laine, et venna vara pärib hoopis Lea Kangur.

Laine andis asja Harju maakohtusse (sügisel 2010) ja nõudis Lea Kangrule tehtud pärandi tühistamist.

Laine advokaat Kalle Grünthal nõudis postuumset kompleksekspertiisi, et hinnata, missuguses vaimses seisundis oli Endel Salk nende kahe testamendi koostamise ajal (esimene Loidile, teine Kangrule).

Eksperdid leidsid, et mõlemad testamendid olid tehtud olukorras, kus Endel Salk polnud otsusevõimeline.

Kristlik laulja Lea Kangur nõudis uut ekspertiisi. Pärast tulist mõttevahetust nõustus Kangur siiski, et Endel Salk ei saanud testamenti koostamise ajal enam asjadest aru. Testament kaotas oma jõu.

Kohtupäev sai läbi, Lea Kangur jõudis koju ja hakkas mõtlema, et nii kergelt ei tohi alla anda. Ta kaebas Harju maakohtu otsuse edasi Ringkonnakohtusse. Aga Ringkonnakohus jättis Harju maakohtu otsuse jõusse — Endel-Aleksander Salk oli testamente tehes otsusevõimetu. Kohtumäärus jõustus 14. septembril 2011.

Kellele jääb Endli maja, on vara öelda, sest pärandiasjad on pooleli. Selge on, et Lea Kangur enam Endel Salki maja ei saa.

Üks asi veel. Lea Kangur pole siiani Laine Salgale venna tuhka üle andnud. Kangur ütleb, et tundis Endlit väga pikki aastaid ja on Endli kõige lähedasem inimene ja et Endli õel pole venna tuhaga midagi tegemist.


Hooldaja ei luba hoolealusel vanade sõpradega suhelda

läinud aasta suvel tõi Lea Kangur Merivälja pansionaadist ära 85aastase Maria. Ja viis koduhooldusele omaenda ema Helgi Kuuse juurde, kes ei ole Mariast oluliselt noorem.

Hooldajad said Mariaga kokkuleppele, et Maria kingib oma Lasnamäe korteri Lea Kangurile tingimusel, et Lea hoolitseb Maria eest tema elupäevade lõpuni. Samuti sai Lea Kangur volituse teel võimaluse ajada pangas Maria rahaasju, mida ta ka kohe kasutas: 227 000 krooni Maria raha kanti Kanguri arvele.

Sugulased-tuttavad Mariaga telefoni teel ühendust ei saa või saavad väga harva. Uksest neid sisse ei lasta.

Politseid on mõttetu kutsuda, sest hooldaja juuresolekul ütleb hoolealune Maria, et ta on siin vabal tahtel ja kõik on väga hästi.

Ekspress kirjutas sellest aasta tagasi (26.8.2010 “Rikas vanainimene on Eestis nõutud kaup”), aga olukord pole muutunud.

Maria sõbranna Jutta helistab Mariale aeg-ajalt, et noorusaastaid meenutada. Tavaliselt ei võeta toru, ja kui võetakse, saab Jutta hooldajalt hurjutada.

Kui Helgi Kuuse poolteist kuud tagasi Mariale telefonitoru edasi suvatses anda, kõlasid Maria sõnad: “Jutta, ma olen sulle tänulik kõige eest, mis sa mulle elus teinud oled. Aga ma olen sellises olukorras, et ma ei saa sinuga rohkem rääkida.”

Logi sisse

Logi sisse kasutades oma
Facebooki, Twitteri või Google'i kontot või e-posti aadressi.


Nimi
Kommenteerimistingimused