2010. aasta 11. juuni soojal ja sombusel suvepäeval tulid Entsüklopeediakirjastuse töötajad nagu tavaliselt Tallinna Ülemiste Citysse tööle. Kontori ukse peal ootas neid vandeadvokaat Margus Lentsius, kes töötajad koju tagasi kupatas. Isiklikke asju ei lubanud ta enamikul kaasa võtta. Niipea, kui töötajad olid lahkunud, lasi ta vahetada luku ja pitseeris ukse.

Aastakümme või kaks kirjastuses töötanud naised (neid oli enamik) ei näinud oma kingi, kohvikeetjaid, tasse, raamatuid, fotosid, toataimi, diplomeid ja elutööna kogutud märkmeid enam kunagi. Advokaat Lentsius tegutses Ülemiste City ülesandel. Kirjastus võlgnes mitme kuu üüriraha, võlg ulatus 150 000 kroonini.

Kirjastuse juht Hardo Aasmäe andis küll lubadusi, kuid üüri ei maksnud.

Raha ei laekunud aga ka pärast kontori sunniviisilist sulgemist.

Lõpuks lasi Lentsius arvutid ja muu kontoritehnika, suure koguse raamatuid, arhiivi ning töötajate isiklikud asjad sisse pakkida. Selleks läks tarvis 183 kolimiskasti.

Sügisel müüs ta kogu kupatuse kirjastuse tervikvara nime all maha.

Müügist laekus 300 000 krooni ehk Ülemiste City sai soovitud üüriraha kätte. Aasta hiljem kuulutati välja kirjastuse pankrot.

Nüüd on OÜ Finantskonsultant erikontrolli tulemusel selgunud, et vara (peamiselt intellektuaalse omandi) väärtuseks oli 4,4 miljonit eurot. Asjaga tegelevad uurimisorganid.

Loe edasi Eesti Ekspressi tasulisest versioonist