“Puhta hull valmis!” Nii mõtles enda kohta perearst¬ ¬Riina Niibo patsient, elupõline pedagoog, kui vaatas oma ravilugu. Paberite järgi olid proual neurootilised häired, ¬diagnoosidega F41 ja F48. Lisaks polüartroos. Perearsti allkirja ja templitega ravipaberid näitasid, et proua on 2006. aastast regulaarselt tarvitanud kangeid valuvaigisteid, Xanaxi tablette ja Valocordin–Diazepami tilku. Viimased kaks on rahustid-uinutid, mis tekitavad pikemal tarvitamisel nii füüsilist kui psüühilist sõltuvust.
Pensioniikka jõudnud daam kinnitab, et tema pole ühtegi sellist ravimit näinud ega pruukinud. Tema närvid on korras. “Ma pole elus, aga mitte ka koolis isegi ühegi lapse peale häält tõstnud,” nendib ta.
Tema “diagnoos” tuli välja juhuslikult. Proua valmistus 2013. aastal Ameerikasse sugulastele külla sõitma. Ta oli lugenud nn turistisündroomist, et paksu vere korral võib pikal lennusõidul tekkida trombioht. Selle ennetamiseks otsustas ta perearsti juures vereproovi teha. Ja küsida igaks juhuks ka nimekirja kõikidest talle välja kirjutatud retseptiravimitest. See mõte ei tulnud tuulest. Ta oli kuulnud, et ühele tema tuttavale, sama perearsti patsiendile, oli aastate vältel rahusteid kirjutatud, ilma et patsient oleks sellest midagi teadnud.
Kui perearst Niibo andis talle rohtude nimekirja, oli naine vapustatud. Alates 2006. aastast hargnes juba kollakaks tõmbunud blankettidel tema teine – võltsitud – haiguslugu.
Kas sina tead, milliseid ravimeid on Sulle välja kirjutatud ja mis diagnoosiga sa oled?
Eelmisel esmaspäeval alustas Põhja Ringkonnaprokuratuur kahe arsti suhtes kriminaalmenetlust. Mõlemal juhul kirjutasid arstid eri inimeste nimele retsepte narkootilise toimega ravimitele ning ostsid need seejärel ise välja.