14. märtsil 2007 juhtus Lätis midagi uskumatut. Korruptsioonitõrjebüroo (KNAB) ametnikud ­peatasid Kuramaa lagendike vahel pealinna kulgeval Ventspilsi-Riia maanteel auto, kus sõitis Aivars Lembergs. Ventspilsi linnapeal pandi käed raudu, ta sai kahtlustuse altkäemaksu andmises, rahapesus, vara deklaree­rimata jätmises ja muudes tõsistes kuritegudes, istus peaaegu neli kuud trellide taga ning seejärel viibis veel seitse kuud koduarestis. Nii algas erakordne protsess, mille vahefiniš saabus eelmisel nädalal, kui esimese astme kohus mõistis Lembergsi viieks aastaks vangi, konfiskeeris tema vara ja määras kopsaka trahvi. Mees vahistati otse kohtusaalis.

Tema poeg Anrijs Lembergs sai kahe aasta ja ühe kuu pikkuse vanglakaristuse (pluss varast ilma jäämine), kuid teda ei toimetatud kohe vanglasse.

Uskumatu oli juhtunu seetõttu, et Aivars Lembergsi peeti puutumatuks. Ta oli üks naaberriigi kolmest nn oligarhist Andris Šķēle ja Ainārs Šlesersi kõrval. Tal oli hiilgeaegadel rohkem võimu kui ühelgi eestlasel kodumaal, isegi mõeldes Turva-Urmasele, Porto-Hillarile ja Apteegi-Margusele.