Vahur Afanasjevi õitseng katastroofi äärel

Vahur Afanasjevi kahes viimases romaanis pakatavad tegelased elujõust, kõndides ometi sünge huku ja kao piiril. „Serafima ja Bogdan“ lõppeb suisa holokausti ehk tulehävitusega. Kirjanike Majas selle raamatu esitlusel ütlesingi Vahurile, et ma ei ole nii saatanlikku tegelast kui Vahuri loodud tšekist Raimond eesti kirjanduses kohanudki.
Veel ütlesin Afanasjevile, et näe kus lugu, eesti kirjanik Afanasjevi teost esitleb Eesti Kirjanike Liidu esimees Aleksejev, ja tegelasedki on Peipsi vanaveneusulised.
„Õitsengu äärel“ detsembrikuus läbilugenuna helistasin kohemaid Vahurile. Et kiita. See oli ju kah täitsa katastroofiromaan – eshatoloogiline värk, nagu peenemad mehed ütlevad. Ütlesin: sa oled nüüd ühtaegu meie Houellebecq ja seriaali „Billions“ stsenarist. Et su raamat on ju Elon Muskist ja tema ümber tiirlevatest balti geeniustest. Ja ma tegin kirjanik Vahurile ka kohemaid ettepaneku.

Vahur tänas kõigepealt komplimendi eest. Justnagu ta poleks arvanud, et kirjastaja Luik üldse tema raamatuid loeb. Justnagu ta ei olekski aru saanud, et Eestis on tema esimene, kes kirjutab planeetidevahelisest äritegemisest, rahvusvaheliste programmeerijate võitlusest tumeda veebiga, USA lahkumisest ÜROst ja muust moodsast. No okei, palju aastaid tagasi kirjutas Nikolai Baturin (taas võluv eesti kirjaniku nimi!) raamatu „Kentaur“, mis rääkis Araabia naftaperekondadest, liivakõrbes küpsenud üliinimestest.
Aga ettepaneku Eesti ärikurjamitest dokumentaalromaan kirjutada võttis Vahur mõtlemiseks. Mõtles, mis ta mõtles, mõni nädal hiljem kirjutas ta mulle häbelikult, et tal on “2021. aasta tööd sügiseni ära planeeritud“. Et ei jõua. Kuigi sai vist üsna selgelt vihjatud, et honorari paneb grupp äritegelasi kah välja.
Pange tähele – Vahur Afanasjevil olid detsembrikuus paljud asjad käsil, looja oli õitsengu äärel. Polnud mahti uut töödki võtta. Või ei sobinud – aga ikkagi. Vahur oli väga andekas. Ka temalt pärast pikka kaalumist eitav vastus saada oli tegelikult austav. Panin tema „Õitsengu äärel“ ühel jõulukuu õhtusöögil oma ärijuhtide ette lauale ja soovitasin – vohh! nautige, kuidas Tartu kirjamees rahvusvahelist vibe’i tabab!

Mis ma oskan öelda? Kas oli võimalik seda aimata?
Minu distantsilt küll mitte. Kolleeg Vahur oli ükskord Ekspressi toimetuses just parasjagu siis, kui vajasin ajakirjanikku enda kõrvale. Nimelt tulid meile külla türklased. Terve toatäis türgi dissidente, kellel on üleeuroopaline võrgustik. Hizmeti-nimeline. Diktaator Erdoğani vastased, paduusklikud. Demokraadid, nagu nad ise ütlesid.
Ja Vahur küsis nendelt eranditult mustades ülikondades eranditult meestelt, et kuivõrd demokraadid te siis ikka olete, kui te ühtegi naist ei võtnud kaasa Tallinna vabadusest rääkima. Tõsi ta on. Hizmeti Tallinnas elavad liikmed, kelle passe meil Türgi saatkonnas enam ei pikendata ega sündivatele eestitürklastele värskeid passe välja ei kirjutata (kuna nad on sündinud „terroristide“ peresse) ei luba oma naistel võõraste meestega kätelda ega nende küsimustele vastata. Küsid naiselt, vastab tema mees. Niisugused maneerid.
Igatahes käitus Vahur toona südilt ja vabalt.
Ka romantiliselt olen näinud teda käitumas. Tartus, pärast Tartu Uue Teatri etendust, kohvikus kauboisaabaste ja värvitud juustega. Niisamasuguse tüdrukuga. Õnnelikud noored olid.
Midagi ebaõiglast oli Vahuri äraminekus. Ebaõiglast ehk mitte ainuüksi Vahuri enda elu, vaid ka lähedaste ja kaugemate poolehoidjate suhtes. Ootamatu lõpuga romaan, see kirjanik Afanasjevi elu.
Hans H. Luik