repro
Arhitektuurimuuseum tutvustab maketis-plaanis-pildis möödunud sajandi ühe ekstsentrilisema käekirjaga looja, juudisoost saksa arhitekti Erich Mendelsohni (1887–1953) taieseid.


Kunstiajaloos on paigutatud tema imelikud ja imelised majad ekspressionismi sahtlisse. Seda juugendi ning lakoonilise tööstusarhitektuuri isepäist võrset iseloomustab jõuline väljenduslikkus, kohati ka suurlinlik dekadents ning müstika. Saksa eskpressionistide mõju võime muide näha ka maarjamaal: näiteks riigikogu kollase lae ning siniste seintega kodust edastatavast ülekandest.


Seevastu Mendelsohni kõige tuntumat projekti, Potsdami Einsteini observatooriumi, on raske dateerida aastaga 1921. Justkui libedate seinte ning orgaaniliste avaustega torn näikse eeldavat peent kompuuterarvutust ning kosmosekogemust, mitte ontlike müürseppade brigaadi. Põnevust pakuvad ka trikotaaživabrik Punalipp Peterburis ja Heebrea Ülikool Jeruusalemmas. Täiesti aktuaalsetena tunduvad ka tema büroost pärit otsapidi funktsionalismi minevad kaubanduskeskused, büroohooned, villad.


Mendelsohni seikluslikku elu ja tegusid näidatakse 1. märtsini.