18. juunil ilmus E. L. Jamesi “Grey”, “Halli varjundite” menusarja uus raamat, kus süütu neitsi ja BDSMi-huvilise miljardäri lugu ei jutusta naispeategelane, vaid lapsena “kräkihoora” käest päästetud “enigmaatiline” ­Christian Grey ise.

Raamatut müüdi nelja päevaga 1,1 miljonit eksemplari (paber-, audio- ja e-raamatud kokku). Ei ole suutnud “Viiskümmend ­halli varjundit”, “Viiskümmend tumedamat varjundit” ja “Viiskümmend vabastatud varjundit” fännide nälga kustutada ja briti koduperenaine James tuli austajate hordidele vastu, tootes veel ühe ühiku (paperback’ina) 576 leheküljel laiuvat romaanilaadset toodet. Menuki teine osa as told by Christian on ka juba välja kuulutatud.

“Greys” kulgeb nüüd juba bestselleri esimese osa kinoversioonistki (Fifty Shades of Grey, 2015, peaosades Dakota Johnson, Jamie Dornan) tuttav piitsa ja bondage’iga garneeritud lugu kahe noore inimese kohtumisest, mis tavapärase kohtingurutiini, armumise, kokkukolimise ja lastesaamise asemel rullub lahti “erutavalt” normist hälbivalt. Inglise kirjandust tudeeriva Anastasia Steele’i sisemise jumalanna hüüatuste asemel pakub Ellotška sõnavara ja äärmiselt piiratud literatuurseid võtteid valdav James seekord lugejale Christiani sisemaailma, mis, alas, on pehmelt öeldes tühjavõitu ja kus peamiselt tegutseb miljardäri playroom’is karastunud cock. Christiani suguelund elavneb iga Ana huulehammustuse peale ja sügavalt arusaamatuks jääb, kuidas on pideva erektsiooniga mees leidnud mahti hiigelvaranduse kokku kraapimiseks. Mõttepojad stiilis “Tema rinnad on nii täiuslikud” ongi ilusa, kuid kahjuks raske lapsepõlvega Christiani mõttemaailma Mariaani süvik. Kõvasti huvitavam on vaadata, kuidas vihm sajab.