Filmi “Terminator Genisys” promokampaania võitis suuresti ühest kurbnaljakast kokkusattumusest. Vaid nädalapäevad enne filmi esilinastumist Eestis, 1. juulil tviitis Briti ajakirjanik Sarah O’Connor järgmise uudise: “Volkswageni tehases Saksamaal tappis robot töölise.” Uudis vastas loomulikult tõele, ja hirmutav on siinjuures see, et juhtum tõi päevavalgele tõsiasja, et sarnaseid näiteid leiab lähiminevikust veel umbes kolmekümne ringis.

Ajalehe The Telegraph väitel võib Ameerika valitsuse andmeid ­analüüsides leida kinnitust, et 30 aasta jooksul on ainuüksi Ameerikas robotid põhjustanud 26 inimese surma tööpostil. Euroopas oli see Volkswageni juhtum väidetavalt esimene selletaoline. Asja muutis irooniliseks aga tõsiasi, et tviitija nimi Sarah O’Connor meenutas paljudele Terminaatori-sarja naispeategelast Sarah ­Connorit, kellel on tulevikus toimuvas sõjas robotite vastu kanda oluline roll. Küberruum plahvatas ja resonants oli füüsiliselt tajutav: Sarah Connor hoiatab meid robotote pealetungi eest!

Terminaatori turundustiim hõõrus ilmselt käsi, O’Connor üritas hiljem korduvalt selgitada, et ta pole Terminaatori-filme näinud ja ei tea seetõttu sellest juhuslikust sarnasusest midagi. Popkultuurilist ignorantsust saab talle muidugi ette heita, aga oluline on hoopis see sarnasus käitumismustris, mida on võimalik näha O’Connorile vastutviitijate ja tehisintelligentsiohu avaliku käsitluse vahel. Mõlemal juhul tasalülitatakse ärevusttekitav sõnum pealiskaudsuse ja huumoriga, trivialiseeritakse sõnumi võimalik tõsine alltekst.

Avalehele
0 Kommentaari
Loe veel: