MITMEKIHILINE FILM: „Meemaa“ räägib nii kliimamutustest, liigirikkuse kadumisest kui arutust konsumerismist, ent ennekõike on see portree Hatidžest – töökast ja südamlikust metsamesinikust.
Kinos Sõprus näeb sel nädalal filmi „Pühendus Samale“ (rež Waad Al-Kateab, Edward Watts), mis räägib Süüria sõjast naine ja ema olemise kogemuse kaudu. Režissöör Al-Kateab teeb sama mida enamik noori naisi maailmas – armub ja saab beebi. Ent see toimub keset katkematut Aleppo pommitamist ning tema mees on üks väheseid arste, kes linnas veel alles. Al-Kateab otsustab enda ümber ja sees toimuvat kaameraga jäädvustada, et tütar Sama kunagi suuremana tema valikuid (või õigemini nende puudumist) ja hirme paremini mõistaks, sest tuleb kiirelt otsustada, kas jääda titega sõjakoldesse või põgeneda ja reeta kõik senised põhimõtted. Nõrgema närviga vaatajal soovitaks pigem koju jääda, sest film sisaldab kohati väga häirivat materjali.
Oma üldiselt tonaalsuselt samuti nukker, ent tunduvalt leebem ja poeetilisem on ka tänavu Oscarile kandideerinud „Meemaa“ (rež Tamara Kotevska, Ljubomir Stefanov), mis tuleval nädalal kinos Artis jooksma hakkab ja mis kandideeris koguni kahele Oscarile (ka rahvusvahelise filmi kategoorias). Hatidže on Makedoonia mäestikus elav metsamesinik. Naine toimetab loodusega ühes rütmis ja armastab südamest oma sumisevaid sõbrakesi, kellesse ta väga solidaarselt suhtub. Ta liigub vaikselt ühe taru juurest teise juurde, sealt omakorda oma maja­kökatsisse sureva ema eest hoolitsema ning jalgsi linna mett müüma – elades ja toimides ise samuti nagu suur ja üsna rõõmsameelne mesilind. Kui tema naabrusesse saabub aga lärmakas türgi ränduritepere oma vagunelamu, hulga lõugavate laste ja heatahtliku, ent rahahädas isaga, keerab see kogu Hatidže senise elu pea peale… Film on võitnud ühtekokku 32 rahvusvahelist auhinda.

„Pühendus Samale“ linastub kinos Sõprus 13. ja 14. märtsil ja „Meemaa“ kinos Artis alates 18. märtsist.