Nevesis “Nevesis”

Legendi kohaselt tähendusetu nime ühelt Lätimaal leiduvalt sildilt varastanud Paide bändile Nevesis on nelja tegutsemisaasta jooksul lisaks Eesti vingeima kontsertkollektiivi mainele külge kasvanud nii suur armee pöidlahoidjaid-takkakiitjaid, et albumita jätkata olnuks ilmselt juba narr. Võib-olla on just austajate ajapikku hirmus kõrgeks kasvanud ootused need, mis viimaks valmis tehtud debüütalbumit natuke kammitsevad — võib-olla siis, kui Nevesisel poleks olnud moraalset kohustust üllitada täiesti laitmatu plaat, oleks siin vähem kindla peale minekut, vähem demodelt, live’idelt ja raadiosinglitelt ammu pähe kulunud palu ning rohkem otsiskelu… Ja võib-olla oleme meie, pöidlahoidjad, heade Eesti bändide väga heade plaatidega lihtsalt liiga ära hellitatud.

Türi Kultuurimajas salvestatud vähem kui 35 minutit materjali on igatahes täiesti laitmatu. Avapala “Before You Go Blind” esimestest ärevatest kitarrilõrinatest “Lysergic Dreamsi” psühhedeelse fantastikani, “My Eyes, the Flying Saucersi” motoriseeritud rajuriffidest punkiva “Illusioni” ja Ozzy soolokarjääri varjutama kippuva “Mr. Your’s Trulyni” ei valmista Erki Reim kitarril, Janno Reim vokaalil, Bert Järvet bassil ja Ken Koemets trummidel ühtegi pettumust. Siin leidub palju siirast mängulusti ja ärplevat toorust nagu Tanki või W.A.S.P-i esimestel plaatidel, veidi vähem, aga siiski täiesti äratuntavat stoner-metal-sumisemist ning kõigele oma tukslevat pitserit vajutavat konarlikku, jõulist seksuaalsust. Kui lasta endal selle kõigega kaasa voolata, on katarsis garanteeritud ning albumi lõpuks tunne higine, muljutud ja rahulolev nagu salaperverdil pärast täistuubitud tipptunnibussi läbitrügimist.

Ometi on see hiilgav, ehkki suuresti minevikku takerdunud debüüt veidi liiga kogumiku nägu. Eks ta ole, ustav publik tulebki jätta natuke näljaseks, ihalema järgmist doosi, uudsemaid elamusi, ootamatumat afekti. Kardan vaid, et kui järgmise plaadi valmimine sama kaua aega võtab, on minusugused kannatamatud fännid oma pakilisema loomuga himud juba mujal ära rahuldanud. 8/10