Tõnn Sarv: Peksta ja kallistada ---

Tõnn Sarv kirjutab teemal, mis meile kõigile korda läheb - Eestist ja eestlastest. Sealjuures võivad tema tekstid isegi haiget teha. Need, kellel on nõrk närvikava, võivad vihaseks saada, kindlasti ei jäta need kirjutised ükskõikseks ühtegi marurahvuslast. Samas ei tasu tema peale solvuda, võib-olla näebki palju reisinud ja haritud inimene kõrvalt vaadates paremini, mis meil siin toimub ja millised me võrreldes teiste rahvustega oleme. Raamat tekitab palju mõtteid ja küsimusi, miks asjad on nii ja kas ikka on päris nii. Võib-olla elame siin väiksel maal oma väikse mulli sees ja ei märkagi neid valupunkte, millele tähelepanu pööratakse, aga võib-olla eksib hoopis tema sealt eemalt vaadates ja asjad ei olegi nii hullud kui kohati Tõnn Sarve kriitika põhjal tundub.

„See raamat võib olla meelepärane või vihastada, ent ükskõikseks jätab väheseid lugejaid. Kõige enam panevad siinsed lood siiski eesti elu ja tegemiste üle järele mõtlema, sest Tõnn räägib meiega fredjüssiliku filosoofilise ja rahuliku vaatlejana, kellest kiirgab elukogemust, kellel pole kuskile kiiret ja kes justkui patsutab meile õlale - inimene, kuhu sa tormad?

Tõnn Sarv ei ole tavaline eestlane. Võib-olla varem oli, aga pärast seda kui ta Taimaale elama sattus, näeb ta Eesti elu mõnevõrra teistmoodi. Piltlikult öeldes isegi nii, nagu vaataks ta seda kusagilt teiselt planeedilt. Kaugelt Taimaalt, kus - nagu ta ise tunnistab - inimesed suure osa ajast ei teegi suurt midagi, vaid tunnevad elust rõõmu, paistab eestlaste pidev sagimine-trügimine, materialismikultusele orienteeritus hoopis teistmoodi. Sealt Eestis käies võib kodumaa teda rõõmustada, ent niisamuti ka kurvastada."

Askur Alas, Eesti Ekspressi ajakirjanik

  • Tõnn Sarv: „Peksta ja kallistada. Arvamuslugusid Eestist ja eestlastest"
  • Eesti Ekspressi raamatukirjastus
  • Kõvad kaaned, 144 lk
  • Telli raamat Rahva Raamatu veebist.