ROADIE TÖÖHETKEL: Rasmus Meinart töötamas koos ansambliga Revolver. Foto: Maris Savik

Sõna roadie on lühend ingliskeelsest üldterminist road crew, mis tähendab meeskonda, kes teeb kontserdi toimumise võimalikuks. Eesti keeles on sellele ametinimele raske head vastet leida; transamees vihjaks justkui sellele, et töö piirdubki varustuse transportimisega, ning ka lavatehnik ei anna selget pilti. Aga mis tööd need „transamehed“ siis tegelikult teevad?

Roadie ametiga kaasnevad mitmesugused olulised tööülesanded, alates tehnika transpordist,backline’i ja instrumentide paigaldamisest lavale, instrumentide häälestamisest kuni vajaduse korral kas või turva- või päästeteenuste pakkumiseni. Näiteks tuli ühel heviansambli Kiss roadie’l Gene Simmons märja rätikuga ära kustutada, kui ta pea 1973. aastal legendaarseks saanud esinemise ajal liigse juukselaki tõttu süttis. Kontserdi ebaõnnestumiseks piisab vähemastki. Enne veel, kui Stig Rästast sai STIG RÄSTA, oli ta Rock Hoteli transamees ja päästis ühe esinemise salvrätiga. „Pühkisin ära higi, mis trummarile silma tilkus ja need kipitama ajas, ning mäletan, et tundsin ennast ausalt öeldes päris uhkena, et tänu Harry Kõrvitsa otsaesise pühkimisele läks kontsert edasi,“ meenutab Rästa oma ebatraditsioonilisi tööülesandeid. Tuurid ja laivid on läbi aegade olnud tähtis osa nii artisti eluvõimelisusest kui ka muusika kummardamisest ning transameestel on siinkohal vastutusrikas ja asendamatu roll. Avalikkusele jääb see siiski märkamatuks.

„Au saab see, kes on laval, ja tihtipeale on töö kõige paremini tehtud, kui keegi ei pane tähelegi, et sa seal olnud oled. Sa pead olema nähtamatu isegi siis, kui tuleb esinemise ajal lavale joosta, kuna valgus hakkab kaela kukkuma. Sulle makstakse selle eest, et ükskõik mis, the show must go on,“ räägib Rasmus Meinart (31), kirjeldades tööd, mida ta on üle kümne aasta teinud. 

Avalehele
0 Kommentaari