Sel kevadel tabas mind muusikaalaseid teadmisi puudutav šokk. Ukraina plaadifirma Muscut Records sünnipäevapeol kuulsin plaadifirma Tallinnas elavalt ühelt omanikult, et aastal 1989 on Suurbritannias tegutsev plaadifirma Leo Records andnud välja Eestis elava ja töötava Valentina Goncharova albumi „Ocean“, mille autor salvestas aastal 1988 oma kodustuudios. 

See on siis esimene Eestis valmistatud muusika CD üldse? Esimene Nõukogude Eestis valmistatud muusikaga plaat Läänes? Minu šokk oli tingitud muidugi auklikest teadmistest Tallinna muusikaelu kohta.

Ukrainlanna Valentina Goncharova on sündinud aastal 1953 Kiievis, 16aastaselt kolis ta Leningradi, et õppida viiulit Leningradi Konservatooriumis, ning sealt aastal 1984 Tallinna, abikaasa Igor Zubkovi juurde. 

"Olukord Moskvas ja Leningradis muutus aina halvemaks ja halvemaks," selgitab Goncharova oma Eestisse jõudmise tagamaid. "KGB kutsus ülekuulamistele ja hirmutas kunstnikke, luuletajaid ja muusikuid. Järjest rohkem kontserte keelati. Üha rohkem ärritas loomingulise intelligentsi arusaamatu tegevus tavalisi inimesi. Sai üsna selgeks, et lähema paari aasta jooksul ei lasta meil tööd teha."

Oma mehe ehitatud kodustuudios salvestas Valentina hulga muusikat, millest osa jõudis ka piiri taha. See on imeline muusika. Saladuses olnud pärlid kuskilt Tallinna kodustuudiost.


Avalehele
1 Kommentaari
Loe veel: