Hiljuti sain teada, et nii muinsuskaitsjad kui ka linnaplaneerijad on andnud põhimõttelise nõusoleku Harju 11 / Müürivahe 1 hoovis oleva büroohoone lammutamiseks. See modernistlik väike klots on toonaste noorte – ja võib-olla et ka vihaste – arhitektide julge žest probleemse ja traagilise ajalooga vanalinna piirkonnas, Harju tänava ümbruses.

Toomas Rein ja Veljo Kaasik, ühed 20. sajandi teise poole tuntumad eesti arhitektid, kavandasid selle hoonemahu Maaehitusprojekti projekteerimisinstituudi peahoone (Harju ja Müürivahe tänava nurgal) hoovipoolse juurdeehitisena – lõunasse orienteeritud aknaread valgustasid projekteerimissaale ja koosolekuteruumi. Projekt pandi paberile 1964. aastal, kui Kaasik lõpetas arhitektuuriõpingud ERKIs. Maja valmis aastal 1967, kui ERKI lõpetas ka Toomas Rein. Niisiis Reinu ja Kaasiku tähelennu algus. Ja üks stiilipuhtamaid stalinismijärgse modernismilaine näiteid Eesti arhitektuuris.

Tõsi, hoone on hiljuti (2012) soojustatud, kaotanud osaliselt oma algse viimistluse, kuid nii lihtsa vormiga maja puhul pole see pöördumatu kahju. Küll oleks pöördumatu aga hoone lammutamine. 

Avalehele
53 Kommentaari
Loe veel: