Luigi Colani, 1928–2019. Foto: Vida Press

16. septembril suri 91 aasta vanusena poola-kurdi-šveitsi päritolu saksa disainer Luigi (kodanikunimega Lutz) Colani. Tema isikupäraselt ümara ja voolava kujundusega objektid – ise ta nimetas seda stiili biodünaamiliseks –, alates pastapliiatsitest ja lõpetades majadega, jätsid disainiajalukku kustumatu jälje. Tõsi, enamik Colani kavanditest ei jõudnud kunagi teostuseni, sest olid lihtsalt liiga pöörased ja ebapraktilised, samuti oli nende autor erakordselt jäärapäine oma ideede läbisurumisel.

Kõigele vaatamata õnnestus Luigi Colanil oma loomingut edukalt müüa ka masstoodetena, näiteks pärineb temalt oma aja kohta revolutsioonilise disainiga peegelkaamera Canon T90 (1986). Tema haarde laiust aga näitab fakt, et 2003. aastal kavandas mees uue vormi Hamburgi politseile, mis hiljem võeti kasutusele kogu Saksamaal. Vahest kõige paremini iseloomustavad Colani mõttelendu 1970. aastatel loodud veokid – isegi tänapäeval on need veel kaugel-kaugel ajast ees.
VEOAUTOD, MITTE UFOD: Esimesed futuristliku kujundusega veoautod lõi Luigi Colani juba 1970. aastatel ja arendas neid hiljem pidevalt edasi.
Foto: Vida Press