Domino
Tricky

“Knowle West Boy”

(Domino)


Tänavune aasta näeb pika vaheaja järel ilmunud albumeid, mille autoriteks on endine Bristoli trip-hop-triumviraat ehk Portishead, Tricky ja Massive Attack. Võib-olla on selle kambäki sepistanud konspiraatorid, kes teab, kõike võib olla. Anyway. Ei mäleta, mis väljaandest ma lugesin head lauset, et oodata kümme aastat Portisheadi kolmandat albumit oli lihtsam kui elada albumitega, mida siin vahepeal Tricky valmis sepistas, nagu “Vulnerable” ja “Blowback”.


Kõike võib olla ja inimene, kes on elanud aastaid neid Tricky albumeid kuulates – noh, tunnen kaasa. Kes on elanud, kuulates tema plaate “Maxinequaye”, “Pre-Millennium Tensiont” või “Angels With Dirty Faces” – te olete elanud hästi.


Tricky uus plaadilatakas “Knowle West Boy” on rihitud viimatimainitud tarbijate nišile – pruun punk segatud anglojamaika dõubipilvega. See ei ole küll mindblowing meistriteos (samas äkki aeg teeb oma töö), aga ikkagi suur samm tagasi, sinna 90ndatesse – “Black Steeli” ja “Makes Me Wanna Die” tunnetuste vahele. Me oleme rahul, et Tricky on oma käekirja taasleidnud, kuigi skisoidseid atmosfääre on oluliselt vähem ja lausa helgeid lugusid on siin. Või on see helge, kui Tricky laulab talle omase popsutamisest ja astmast tingitud põrguvürsti kähehäälega kaverit Kylie Minogue “Slow’st”? Ega vist. Aga mingit mainstream-raadio potentsiaali ikkagi on ja ma räägin nii dancehall- kui rokiraadiost – mees on vana sünteesija.


Ja on mõned automaatsed trickyklassikud, nagu “Coalition” – “by the way what sex are you? If you’re man be a man, bit if you wanna be a woman, I guess, do what you can” / when I talk talk, just becomes noise noise”. Või nagu Roxy Musicu “Bogus Man” kohtumas Roots Manuvaga loos “Bacative” või intiimne pop stiilis “Joseph”. Noh, muusika on nii ja naa eklektilisepoolne ja hästi palju kuulete kitarre, tõesti. Aga need kitarrid on head, rasvased või siis bastardiseeritud ja katki hammustatud, loos “Council Estate” näiteks, mille produtseeris MIA viimase plaadi produtsent Switch. See pala on väikese värdja koera moodi, kes hakkab püksisäärde kinni oma puseriti hammastega.


Aga teile, lugejad, kellele Tricky ja siin esindatud nimed ehk võõrad on, ärge kartke, Tricky ei ole mingi tulnukas.
8