EKSPERIMENT | Kriminaalset tööd leiab ohtlikult lihtsalt. Kuidas Steve Jobs pakkus 10 000 dollarit „reisijate vedamise eest“
(116)Kust värvatakse inimesi tööotstele, mis käivad mitme paragrahvi alla – illegaalide autojuhiks, rahapesijaks, narkokulleriks, internetikelmiks? Ikka Telegramist.
Oleg: „Tere! Mind huvitab teie tööpakkumine.“
Steve Jobs: „Tere päevast. Migrantide vedamine mööda Euroopa riike. Milline riik huvitab?“
Oleg: „Illegaalsed migrandid?“
Steve Jobs: „Jah.“
Oleg: „Ma olen üldsegi Eestist. Sobib?“
Nõnda algas kuu tagasi vestlus tööotsija Olegi ja tööpakkuja „Steve Jobsi“ vahel populaarses suhtlusrakenduses Telegram. Mida Steve Jobs ei teadnud – tööotsija Oleg on Eesti Ekspressi väljamõeldud isik.
Toimetuses sündinud Oleg liitus eestlastele mõeldud tööpakkumiste gruppidega Telegramis. Neisse ilmub sadu pakkumisi päevas, alates maasikate korjamisest või koristamisest, lõpetades pakkumistega, mis kõlavad umbes nii: „Kes soovib kergelt pappi saada, kirjutab mulle eraldi, on üks teema.“
Just sellistele ebamäärastele sõnumitele, kus töö sisu kohta midagi ei selgu, Oleg reageeriski. Kaks nädalat tööotsinguid näitasid, et mõne pakkumisega nõustumine võiks vahelejäämise korral lõppeda reaalse vanglakaristusega.
Olegi eksperiment näitab, et tulusat, aga kriminaalset tööd leida on imelihtne ja seda on leida palju. Politsei sellistest ahvatlustest kinni haarata ei soovita – nii võib sama lihtsalt, kiirelt ja paljudeks päevadeks kinni minna.
„Ohutu eksperiment“
Juba esimeselt tööpakkumiselt paistsid Olegile kerged 2500 dollarit. Selle eest tulnuks läbi teha vaid „täiesti ohutu kliiniline eksperiment“, nii nagu seda tutvustab pakkumise teinud kasutaja TLN-ERR.
Hiljem end Alekseina – ja arstina – tutvustav inimene esitab esmalt Olegil enam kui 20 küsimust tema tervise ja isikliku elu kohta. Ja lükkab siis lauale tööpakkumise: „Vaadake, Oleg, kas tohiksin paluda fotot teie meheaust? Oleg, teeme nii, et mina seletan teile kliinilise uuringu sisu ja seejärel saadate mulle foto ülevaatuseks.“
Oleg oma kehaosi üles pildistada ei taha, sest foto võib internetis ringlema minna. „Oleg, ma mõistan teid. Kuid kui see ei oleks niivõrd oluline, siis ma ei paluks teilt seda.“ Oleg ei võta siiski „arst Aleksei“ tööpakkumist vastu.
Tõenäoliselt püüti Olegilt delikaatseid fotosid kätte saada selleks, et asuda hiljem nende abil raha välja pressima.
Inimesed pagasnikusse
Järgmine kuulutus, millele Oleg reageerib, tuleb Telegrami kontolt nimega „Steve Jobs“. Ta pakub tööd kogenud autojuhile, „kes sõidutaks reisijaid mööda Euroopa riike“.
Kuulutuse järgi on reiside alguspunktid Lätis, Leedus, Poolas, Slovakkias, Ungaris ja teistes Euroopa riikides. Ühe reisi eest lubab Steve Jobs maksta 2500 kuni 10 000 dollarit. Samal ajal ei ole nõudmised autojuhile just eriti ranged: oskus lugeda kaarti, vastutustunne ja distsipliin.
Steve Jobs: „Lähim tööpakkumine on Lätis. Sobib? Eestis pole tööd.“
Oleg: „Põhimõtteliselt saan Lätti minna küll. Millist tasu pakute?“
Steve Jobs: „Lätist Saksamaa piiri äärde, 1300 dollarit ühe inimese sõidutamise eest. Peale tuleb võtta Valgevene piiri äärest.“
Oleg: „Kui palju inimesi korraga?“
Steve Jobs: „Nii palju kui tahate, kõik oleneb autost.“
Tööpakkuja saadab Olegile Google Mapsi lingi, kust on näha täpset marsruuti koordinaatide täpsusega. Sõit algab Lätist Aglona jaamast ning lõpeb Poola-Saksamaa piiril Coscheni ja Żytowańi vahelise piirisilla Neißewelle juures.
Kõige tulusam on Steve Jobsi sõnul siiski Bulgaaria marsruut. Sõidud maksavad küll vähem – 600 dollarit inimese kohta –, kuid vahemaa Bulgaariast Saksamaale on lühike, vaid 400 kilomeetrit, seega saab teha mitu reisi päevas.
Steve Jobs selgitab, et sõitma peab oma autoga ja reisijate arv sõltub auto tüübist. Mida rohkem neid mahub, seda rohkem saab raha. Kütusekulu katavad inimesed ise ja teevad enne reisi sularahas ettemakse. Tööpakkuja ütleb otse välja, et illegaalid tulevad Serbiast, Indiast ja Nepalist, „vahel satuvad ka türklased“.
Seejärel saatis Steve Jobs video koos sõnumiga „võib ka sedasi!“.
Aga kui riskantne või ohtlik selline töö ikkagi on, muretseb Oleg. „Kui saadakse kätte, siis trahv, umbes 1500 €.“ Ungaris olevat kõige karmimad seadused ning seal pannakse illegaalide sõidutamise eest kohe kinni. Bulgaarias on tema sõnul sarnased riskid nagu Lätis. Samas selgitab Steve Jobs, et kuna Bulgaarias on korruptsioon levinud, saab seal anda sularahas 200–300 € ja asi saab lahendatud.
Teenitud raha saab Steve Jobsi sõnul kätte krüptovaluutas USDT, mille kurss on võrdsustatud USA dollariga. Ta selgitas, et osa tasust saab kätte, kui sõidad Varssavist läbi, ja ülejäänu kannab ta üle siis, kui on jäänud viimased 50 kilomeetrit sihtpunktini.
Oleg ei võta ka seda tööpakkumist vastu. Steve Jobs aga ilmselt näeb võimalust ja pakub Olegile järgneva kuu jooksul veel kaks korda uuesti „tööd“: Horvaatiast saaks teha 200kilomeetrise sõidu, kus ühe inimese vedamise eest antaks 400 dollarit ja isegi autorendi maksaks ta ise kinni.
Steve Jobs pole ainus, kes otsib autojuhte. Oleg saab samasisulise tööpakkumise ka teiselt Telegrami kasutajalt nimega 24/7. Erinevalt Steve Jobsist ei ole tema nõus „töö“ üksikasju veebis arutama. Ta tahab seda teha telefonitsi.
Oleg: „Kas Eestist on mingeid marsruute?“
24/7: „Eestist mitte, kuid Lätist toimuvad sõidud Saksamaale. Riiast on turvaline, aga seal on praegu vähe inimesi. Daugavpilsi ümbruses on inimesi peaaegu iga päev. 1300 dollarit inimese kohta, piiriületust ei ole.“
Oleg: „Kui kaua aega võtab sõit Riiast Saksamaa piirile?“
24/7: „Kui sa tahad Riiast minna, siis selleks, et sulle terve grupp leida, pead olema Riias valmis. Siis saan laadida üles foto autost ilma numbrimärkideta ja lisada asukoha. Sedasi kinnitan, et auto on valmis. Siis ootame inimesi. Viie tunni jooksul peaks grupp kohale tulema. Aga võib minna erinevalt: võid oodata viis tundi või siis oodata pool tundi ja laadida kohe peale. Kui selle aja jooksul autot täis ei saa, võtan sulle hotelli. Siis oled telefoni otsas hotellis ootamas. Niipea, kui ilmub grupp, läheme kohe laadima.“
Oleg: „Te ütlesite ka, et on seaduslikke ja ebaseaduslikke migrante?“
24/7: „Seaduslikud on nad ainult Lätis. Nad tulevad laagrist välja, neil on pagulasdokumendid. Meie töös on kõige tähtsam peale laadimine. Kui sa laadid Riiast, siis on see turvaline, sest nende inimeste üle ei ole mingit järelevalvet. Need ei ole seal inimesed piirilt. Edasi juba liigud autobahn’il. Kui oled Euroopas ringi sõitnud, siis tead, et kui sa ei riku ühtegi reeglit, siis ei peata teid keegi. Sellepärast mul sõidavadki neiud ja noormehed, kes iganes.“
Oleg: „Millises valuutas te maksate?“
24/7: „Ma maksan USDT-s, kohe pärast sõitu. Tegid reisi ära – saad tasu. Lihtsalt siis keegi ei hakka jälgima sinu sissetulekut tulevikus. Kui sa sõidutad kas või nelja inimest Lätist, on see 4000 dollarit. Ja kui sulle tilgub selline summa otse kaardile, tekivad küsimused. Õige?“
Oleg: „Sellepärast ma mõtlesin, et sularaha.“
24/7: „Ei, krüptoraha on minu jaoks mugavam – saan araablastelt makseid krüptorahas ja ka juhile on mugav seda üle kanda. Komisjonitasu on üks dollar.“
Oleg: „Kes on reisijad?“
Kui oled Euroopas ringi sõitnud, siis tead, et kui sa ei riku ühtegi reeglit, siis ei peata teid keegi.
24/7: „Lähis-Ida riikidest. Tavalised sisserändajad. Tavalised pered: lapsed, mees, naine.“
Oleg: „Kui sisserändajad tahavad reisi ajal süüa või juua, siis kes maksab selle eest?“
24/7: „Inimeste eesmärk on jõuda Saksamaale. Need on sellised inimesed, keda saad isegi oma pagasnikusse panna. Neil on missioon jõuda Saksamaale. Ei ole tähtis, kuidas nad sinna jõuavad, nad tahavad lihtsalt kohale jõuda.“
Oleg: „Kas keegi tuleb neile vastu?“
24/7: „Ei, sa lihtsalt sõidad Saksamaa piirini. Seal on sild, mis ühendab Poolat ja Saksamaad. Poola poolel laadid nad maha. Nad kõnnivad silla poole. Sa filmid telefoniga, kuidas nad üle silla kõnnivad. See on kinnitus, et nad on Saksamaal. Nad lähevad üle silla, annavad end politseile üles ja nad saadetakse laagrisse.“
Oleg: „Kui ma nõustuks, siis millal oleks esimene sõit? Kas ma olen mingis järjekorras?“
24/7: „Sa pead valima linna. Kas Riia või Daugavpils. Aga ma ütlesin sulle, Riias juba on töötajaid. Sa võid tulla ja oodata kaks-kolm päeva ilma tööta. See tähendab, et ma jään rahast ilma, pean võtma sulle hotelli ja nii edasi. Aga Daugavpilsi ümbruses on inimesi iga päev. Tuled kohale, saadad mulle asukoha ja foto autost. Ma saadan selle kliendile. Me ootame. Kui grupp tuleb välja, laadime sisse ja läheme.“
Oleg: „Ütleme, et kui ma läheks homme, kas saaksin tööd?“
24/7: „Jah, muidugi. Inimesi on seal iga päev. Ma lihtsalt töötan kõikides riikides, ka Horvaatias ja Sloveenias. Lihtsalt sulle on sinna pikk tee, aga inimesi on seal iga päev, ilma pausideta. Kuigi mul on mõned, kes on sõitnud ka Soomest Horvaatiasse. Oleneb, kes kui palju raha tahab teha.“
Oleg: „Mida tähendab, et kogu marsruudil on saatja?“
24/7: „Ma annan sulle edasi kõik marsruudid, kõik piiriületused ja väljumised punasest tsoonist. Need on sellised kindlad marsruudid, mida meie juhid on pidevalt sõitnud.“
Lätis, nagu ka teistes Euroopa riikides, on illegaalide vedamine ebaseaduslik. 2022. aastal peeti Lätis kinni 11 ebaseaduslike migrantide vedajat. 2023. aasta esimese üheksa kuu jooksul peeti kinni juba 114 illegaalide vedajat, nende seas kolm eestlast.
Kui keegi aga peaks illegaale vedama läbi Eesti või Eestisse, on see karistusseadustiku järgi välismaalaste ebaseaduslik toimetamine üle Eesti Vabariigi riigipiiri ja ajutise kontrolljoone.
Tööle Venemaal
Oleg inimesi siiski vedada ei taha. Aga transportida saab ka muud kaupa.
Oleg uurib lähemalt tööpakkumist, mis kõlab nii: „Töö linna peal. Alates 15-aastased. Maksame hästi.“ Kasutaja nime juures on sinine täheke – nii märgistab Telegram kasutajaid, kes maksavad platvormi lisafunktsioonide eest. Ülejäänud tööpakkujad, kellega Oleg suhtles, olid reeglina anonüümsed võltskontod, mida saab kiiresti kustutada, kui midagi peaks valesti minema.
Sinise tähekesega „Kaneds“ küsib esimesena Olegi vanust ja elukohta. Teisest sõnumist selgub juba töö sisu: otsitakse narkokullerit, lubatakse maksta 1000 dollarit nädalas. „Meie maksed on stabiilsed, oleme alati valmis omasid aitama. Kas jätkame?“ Töökoht asub aga Peterburis.
Hiljem teeb Olegile sarnase pakkumise kasutaja nimega „Liza“. Kui Oleg temaga ühendust võtab, selgub, et otsitakse „värbajat“, kes peaks hakkama ise narkokullereid palkama ja nende tööd koordineerima.
„Teie ülesandeks on otsida töötajaid. Iga inimese eest, kes hakkab tööle, makstakse alates 100 dollarist ja lisaks 5% töötaja tulus,“ tutvustatakse töötingimusi.
„Kladmen ja trafarett“ (кладмен и трафаретчик), ütleb Liza, kui Oleg pärib, millistele „ametikohtadele“ ta inimesi otsib. Kladmen viib tellitud narkootikumide pakikesi linna peal „peidukatesse“. Trafareti töö on aga joonistada linna peal värvisprei ja šablooniga veebipoodide reklaampilte.
Liza lubab teha Olegile tasuta koolituse, kus selgitab kõiki nende ametite peensusi. Palka lubab ta maksma hakata otse Olegi Eesti pangakontole (pärast Venemaa sissetungi Ukrainasse peatasid Eesti suurimad pangad tehingud Venemaaga – EE). Aga nagu ikka, on tasu võimalik saada ka krüptorahas. „Nii on isegi mugavam,“ lisab Liza.
Linnade valik, kus tööd on pakkuda, on Lizal mõnevõrra laiem, kuid kõik need on Venemaal: Perm, Jekaterinburg ja Tšeljabinsk. Tema sõnul on see isegi hea, sest Eesti elaniku jaoks ei ole sel juhul „üldse mingeid riske“.
See aga ei vasta tõele. Venemaal või mitte, narkoaine ebaseadusliku käitlemise eest on võimalik saada Eestis ikkagi rahaline karistus või vangistus.
Musta raha toru
Omamoodi vahendamine on ka järgmine grupp „tööpakkumisi“, mis kõlavad nii: „Vaja on inimest pangakaardiga. Tasu iga kuu kuni 2000 eurot. Isiklik kohtumine, kõik on puhas, kirjutada mulle eraldi.“ Või: „Kellel on Eesti pangakonto, et teha ülekandeid % eest?“
Vahel öeldakse kuulutustes otse, et otsitakse „droppe“ (дроп) või „dropivahendajat“ (дроповод).
Sisuliselt tuleb anda Telegrami kontaktile juurdepääs oma pangakontole, kes kannab sinna teatud summa. Seejärel saab ta seal suunata osa vahenditest järgmistele kontodele ja jätab väikese osa ehk „protsendi“ kontoomanikule. Ülekannete seletuses öeldakse, et tegu on näiteks autorendiga.
Eriti lühike kokkuvõte selle töö sisust – rahapesu.
Pangale ütled, et hakkasid krüptoga tegelema, kui hakkavad küsima, et kust raha pärit on.
Oleg saab ka teises stiilis sarnaseid pakkumisi: tuleb isiklikult kohtuda võõra inimesega Telegramist ja anda talle kohapeal juurdepääs oma pangakontole. Miks? Sest „tööpakkuja“ tahab kanda oma krüptoraha osade kaupa Olegi kontole ning seejärel selle sularahas välja võtta. Edasi läheb raha juba uuele ringile uute inimeste kaudu.
„Vaadake, me kohtume teiega isiklikult ja te tulete oma pangakaardi ja internetipangaga,“ kirjeldab Telegrami kasutaja „Katafalk“ Olegile oma töömeetodit. „Otsime kedagi, kes aitaks regulaarselt krüptos olevat raha välja võtta. Meie meeskond tegeleb P2P-arbitraažiga (raha teenimise viis, kui ostetakse krüptoraha ühel platvormil ja müüakse seda kõrgema hinnaga teisel platvormil – EE). Maksame sulle 25% teie abi eest raha väljavõtmisel.“
Sarnase pakkumise teeb Olegile kasutaja nimega „Kolidon“, kes tahab Olegi abil sularahas välja võtta 3200 eurot.
Oleg uurib tööpakkujatelt, mis rahaga on tegu ja kuhu see edasi läheb. „Legaalne,“ ütleb Kolidon enesekindlalt. „Ma mõistan sind. Lihtsalt ütlen, et seda võib teha kas või igal nädalal. Oluline on, et raha tuleb krüpto kaudu, osade kaupa. Pangale ütled, et hakkasid krüptoga tegelema, kui hakkavad küsima, et kust raha pärit on,“ rahustab tööpakkuja Olegi.
Muidugi on sellise rahaliigutamise tegelik eesmärk ainult üks – pesta kuritegelikul viisil saadud raha jupikaupa puhtaks. Selleks jagab kurjategija kogu summa pisikesteks osadeks ja laseb selle ringlusse läbi paljude üksteisele võõraste inimeste kontode. Vahel võetakse raha sularahas välja või konverteeritakse krüptosse, et jälgi veelgi segada. Nõnda loodetakse, et uurijad ei suuda kogu tehinguahelat jälgida.
Sellises ahelas osalejaid nimetatakse „droppideks“. Need ei pea tegema muud peale oma pangakonto ajutise loovutamise. Neid, kes „droppe“ otsivad ja juhendavad, nimetatakse „dropivahendajateks“. Vahendajatele makstakse juba suuremat „protsenti“.
Raha, mida sel viisil suvaliste inimeste kontodelt läbi lastakse, on saadud ebaseaduslikult, sest seaduslikult teenitud raha päritolu pole vaja peita. Kui inimene nõustub sellise „tööotsaga“, muutub ta kuriteole kaasaaitajaks.
Šveitsi mammutid
Et kuritegelike tööotsade palett oleks täielik, saab Oleg viimaks tööpakkumise Maksimilt, kes kutsub teda töötama „Šveitsi mammutitelt“ raha välja petmise skeemis. Maksim kutsub Olegi lausa oma „meeskonda“.
Mammutiteks kutsuvad kelmid heausklikke ja naiivseid inimesi, kellelt on võimalik nende raha kätte saada. Mammut tuleb venekeelsest väljendist „лох не мамонт, лох не вымрет“ (lohh pole mammut, lohh ei sure välja) ehk kelmide keeles – lollakaid on alati olnud ja on ka edaspidi.
Olegile pakutav töö on järgmine: petturid logivad sisse Šveitsi kohalikku müügikuulutuste portaali läbi tuvastamisvastase brauseri. Seal mängivad nad ükskõik mis toodete huvitatud ostjat või müüjat. Maksim toob näite: „Müün jalgratast, hind: 800 Šveitsi franki.“
„Pärast seda teeme boti abil kalastamislingi (tehakse 30 sekundiga) ja saadame talle tekstisõnumi. Ta saab teksti: „Ettemaksu saamiseks kinnitage oma andmed“. Sõnum näeb välja nagu ametlik teenus, nii et mammut usub seda. Ta klikib lingil ja sisestab oma kaardiandmed. Kui ta on selle ära teinud, kirjutame ta kaardilt rahakese maha ja maksame teile kasumit,“ räägib Maksim Olegile.
Ent Maksimi „meeskonnaga“ liitumine on tasuline. Välja tuleb käia 20 dollarit. Aga Maksimi sõnul pakub ta selle eest palju eeliseid… ja järgneb midagi, mis meenutab tasulisi koolitusteenuseid:
„Näiteks saab sealt üksikasjalikke juhendeid, „kuidas alustada pettustegevust, mis on petuskeem 2.0 + suhtlusmallid, mis on petuskeem 1.0 + suhtlusmallid, kuidas tegutseda Šveitsi/Taani/Saksamaa suunal. Lisaks üksikasjalik käsiraamat, mille kirjutasin mina isiklikult, koos kõigi nüansside ja nippidega. Kui te olete täitsa algaja, saate võtta endale juhendaja (tasuta, ta saab vaid % teie kasumist).“
Maksim lubab soliidset „kasumit“: minimaalne kasum 300 dollarit, kuid „uustulnukad teevad korraga 500–900 dollarit juba esimesel nädalal“. Maksimaalne kasum saab väidetavalt olla 17 000 dollarit. Maksim lubab Olegile 70% väljapetetud rahast, mis väidetavalt kantakse krüptos 30 minutit pärast „kasumit“.
„Esimene ja kõige tähtsam asi on tahtmine ja soov kõvasti tööd teha ning mitte alla anda pärast esimesi ebaõnnestumisi,“ innustab Maksim Olegi tööle asuma.
Maksimi lubatud 70% „kasumist“ tundub uskumatult suur. Ehk üritab Maksim hoopis Olegi petta? Sellised Telegrami tööpakkumised võivad olla oma lihtsuse ja tasuvuse tõttu ahvatlevad, aga nendega nõustuja võib lisaks kuriteole kaasaaitamisele hoopis ise „mammutiks“ osutuda.