03.02.2011, 00:06
EKSPRESSI SUUR INTERVJUU: Rahvaliidu esikõneleja Jaan Toots
PEAMINISTRIKANDIDAAT Jaan Toots tahab Rahvaliiduga teha ettevõtete maksustamise “õiglasemaks” ja tuua hambaravi esmatasandi tervishoiuteenuseks. Tõsi, ta ei paljasta täpselt, kuidas.

Jaan Toots
FOTO:
Rotermanni keskuse Jahuladu Tallinna südalinnas. Just siin, pealinna kalleimatel äripindadel, veedab oma päevi Rahvaliidu seekordne peaministrikandidaat Jaan Toots, valvates Rotermann Grupi nõukogu esimehena Urmas Sõõrumaa äride üle. Ta saabub veerandtunnise hilinemisega – ja Toots vihkab hiljaksjäämist kogu hingest. Vabandused on hoogsad. Toots istub – tool tundub tema vägilasekasvu jaoks pisut kipakas –, kohendab tapeedimustriga lipsu, mis ookrikarva särgiga peaaegu samas toonis, avab suu. Laused on soravad, pikad, sellised, mis kuidagi lõppeda ei taha. Tunnise vestluse jooksul kordub sageli sõna “pelgalt”. Teine härra Tootsi lemmikväljend osutub aga olevat “esikõneleja”.
Me lugesime Rahvaliidu programmi. Teil on lubadus elektrihinda vähendada 20 protsenti. Kuidas?
Programmi algdokumendis oli tõesti 20 protsenti, aga ma lisasin sinna ette sõna “kuni”. Partei juhatus oli minuga nõus. Näen vähendamist ainult aktsiisi arvelt.
Mismoodi toote hambaravi esmatasandi tervishoiu teenuseks?
Me oleme välja käinud ka mõtte “meditsiin igasse valda ligemale” ja ka kiirabijaamad. Ma väga hästi tean, kuidas kiirabijaamu rahapuudusel hakati sulgema. Minu kõrvalkülas Keila-Joal kaotas minu hea sõbra perekond pereisa, oli insult. Kiirabi jõudis Tallinnast kohale nii 50 minutiga. Mul ei ole kiirabile midagi ette heita. Seni kui sa Mustamäe haigla kiirabijaamast välja keerutad, seni kui sa saad maanteele, libe lumetee, 34 kilomeetrit, oli ka tuisune päev...
Äkki oleksite siiski nõus ütlema, mismoodi tahate osutada hambaravi?
Kõik on raha taga! Üks lahendus on bürokraatia vähendamine. Et mitte solvata riigiametnikke, ma ütlen välja, millist seltskonda ma mõtlen. Ma mõtlen kohutavalt suurt osa nõunikke, referente, vanemreferente. Kui mina lõpetasin siseministeeriumis töö, oli keskaparaadis 126–127 inimest, täna on 240 midagi.
Riigiaparaadi paisutamine on tekkinud nende poliitikute ajal, keda te väga hästi teate. Miks on see nii juhtunud?
Ei tea! Ei ole end poliitikasse toppinud. Olles äris, hoidsin pelgalt kõik 13 aastat kõrvale.
Loe üle kahe külje intervjuud paberlehest või osta artikkel.