Waweli mägi on rohkem kui loss. Või Krakowi katedraal. See on Poola kuningate viimne puhkepaik. Või õigemini oli - pärast seda, kui Lech Kaczynski ja ta abikaasa Maria Helena sinna maeti, on asjalood märkimisväärselt muutunud. Unustage üksmeel. Kuigi nende haual on kujutatud Solidarność´i lipud, on Waweli mägi muutunud tänapäeva Poola ikooniliseks lahinguväljaks.

On pühapäeva hommik ja eriline kamber katedraalis on külastajaid täis. Seal on vanemaid ja veidi provintslikuma väljanägemisega inimesi. Nad on saabunud väikeste ekskursioonirühmadena või suurte peredena, kõigil väiksed kaamerad käes. Nad seisavad järjekorras, et olla 30 sekundit Poola ekspresidendi haua juures.

Ja siis lõpuks kaamerat klõpsutada.

Nende silmnähtavalt religioossete inimeste ja enamasti Õiguse ja Õigluse partei (PiS) toetajate jaoks on võtmesõnaks „Smolensk", väikelinn Venemaal, kus presidendi TU-154 2010. aasta 10. aprillil alla kukkus. Samamoodi, nagu Õiguse ja Õigluse juht, kadunud Lechi kaksikvend Jaroslaw Kaczynski, on nad veendunud, et 95 inimese elu nõudnud katastroof oli nõukogude-stiilis vandenõu. Venelased ei tahtnud Poola delegatsiooni Stalini korraldatud Katõni veresauna, kus tapeti 20 000 Poola ohvitseri, 70. aastapäevale.

Lennuõnnetuse „tegelikke põhjusi" peab uurima. See muutub prioriteediks, kui Õiguse ja Õigluse partei peaks sügisel valimised võitma. Jaroslaw Kaczynski hinnangul on Smolenskis hukkunuid reedetud ning ta vend suri, sest ta „võitles teistsuguse Poola eest".

Selline teemakäsitlus on kontrastis noorema ja urbanistlikuma Poolaga. Noored on tüdinud konspiratsiooniteooriatest. „Säästke, palun, meid sellest jamast," ütleb Katarzyna Sadowska (23), kes peab väikest kohvibaari Krakow peaväljaku Rynek Glowny ääres. Katarzyna mäletab rahvamasse, mis kogunesid mullu tema kodulinna Lech Kaczynski matustele. Veidi aega tagasi, kui Johannes Paulus II Vatikani poolt õndsaks kuulutati, kolis ta rahvamurru vältimiseks ajutiselt maale.

„Kuidas on see võimalik, et nad matsid president Lech Kaczynski Waweli mäele?" imestab Klara Wesol (27). „See oli koht meie rahvuskangelaste jaoks... ja Lech oli ksenofoobne ja homofoobne riigijuht, vaadake kasvõi seda, kui kiiresti meie suhted Saksamaa ja Venemaaga halvenesid." Katowicest pärit noor arhitekt rõhutab oma vastuseisu. Ta tunneb puudust tuultest, mis olid õhus enne 2005. aastat, kui kaksikvennad ja Õigus ja Õiglus haarasid Poolas võimu: „Kui paavst Johannes Paulus II suri, olime meie, poolakad, kõik ühtsed ja solidaarsed. Karol Wojtyla aitas meil lepituda."

Kuus aastat hiljem - vaatamata kõige kuulsama poolaka õndsaks kuulutamisele - on lõhenemine päevselge. Seda Poolat, mis tahab kiiresti edasi liikuda, häirib ühiskonna konservatiivsem osa. Kuni selleni välja, et aeg-ajalt on president Bronislaw Komorowski sunnitud rahvast rahvuslikule lepitusele üles kutsuma.

Selles olukorras on tehnokraat edukas. Peaminister Donald Tusk tahab kindlakäeliselt teha Poolast modernsema ja õhema riigi, kus igast asjast ei pea tingimata draamat tegema. Majandusel läheb küllaltki hästi ja nooremad valijad kipuvad teda toetama. Kuid sisemine lõhenemine on karjuv ja paistab välja ühelt demonstratsioonilt teise järel.

Isegi katoliku kirik, Poola identiteedi nurgakivi, on kustumas, selle aura pisut hallimaks muutumas. Hiljutisest uuringust selgus, et vaatamata rahvusvahelisele finantskriisile usaldab rahvas rohkem pankureid kui Poola katoliku kiriku esindajaid.

Miks? Klara selgitab ühe näitega: „Lech Kaczynski matmine Waweli mäele oli sobing, mis lepiti kokku Õiguse ja Õigluse partei ning piiskoppide vahel." Ta peab eelkõige silmas kardinal Stanislaw Dziwiszit, kes oli 40 aastat Johannes Paulus II abi, algul Krakowis, siis Roomas. Muidugi ei tõsta Vatikani mainet ka see, et politsei uurib praegu katoliku kirikuga seotud pedofiiliasüüdistusi.

Asjad muutuvad. Krakowi Ülikooli ärijuhtimise tudeng Lukasz Magiera (20) on hea näide. „Mul tekkis kiriku vastu tõrge oma perekonna pärast. Ma tean, et kui ma ei sõlmi kiriklikku abielu, keelduvad mõned sugulased minuga rääkimast. Tegelikult võiksin sellega isegi leppida, et pinget leevendada, kuid see surve mõjutab ka seda, kuidas mu lapsed üles kasvavad... Ma tean, et kui nad ei lähe kirikukooli, hakatakse neid koolis diskrimineerima."

Oktoobris võib see teelahe kinnitust leida. Nii mõnedki on segaduses: hiljutise uuringu kohaselt ei teaks viiendik poolakaid, keda valida, kui valimised toimuksid nüüd. Donald Tuski juhitud liberaalne Kodanikuplatvorm (PO) suurendaks siiski oma edumaad opositsioonilise Õiguse ja Õigluse partei ees. Vahe suureneb: 44% Tuski poolt, 27% Kaczynski poolt.

Kui see nii läheb, saab sellest ajalooline sündmus - Poola peaministrit pole seni tagasi valitud.

Kuid sisepoliitika pole käkitegu. See on tegelikult üsna taktikaline. Rahandusminister Jacek Rostowski ütles raadiointervjuus, et konservatiivne antikommunistlik Õiguse ja Õigluse partei ja postkommunistliku Demokraatliku Liit (SLD) on sõlminud „põrguliku koalitsiooni". „Põrgu" „Pühas" Poolas? Tõesti, see on veelahe.

Võõramaalastele üllatuseks on Karol Wojtyla üks väheseid, kelle või mille osas on 38 miljonilise rahvaarvuga Poola konsensusel. „Ta oli hindamatu inimene, kes jääb alati meie mälestustes elama. Ta oli parim paavst läbi aegade ja ta on ka praegu meie jaoks suur autoriteet," kinnitab Natalia Zbroja (22), Krakowi ühe trendikama koha, Nova, baaridaam.

"Ta on vaba Poola sümbol," lisab Klara. „Minu meelest on Karol Wojtyla Copernicuse ja Chopini kõrval läbi ajaloo kõige olulisem poolakas. Ta polnud mitte ainult tark. Ta armastas ka lapsi." Lukasz nõustub noore arhitektiga, nagu kuuluksid nad kõik sellesse generatsiooni, mida on hakatud juba nimetama J-P II generatsiooniks. „Tema isiksus on olnud mulle eeskujuks. Ta püüdis oma elus ületada kõige keerulisemaid raskusi, luues samal ajal sildu erinevate religioonide vahel," ütleb ta.

Need, kes vaevuksid minema Wadowice linna, Johannes Paulus II sünnikohta, leiaksid sellele ühtsele pühendumusele kinnitust. Piibellik. Krakowist 50 km lõunas asuvas Wadowices on kõik äri, alates erilistest punase veini pudelitest ja kreemikookidest, mida Wojtyla armastas (kremówki), kuni pühade kalendrite ja muuseumini tema sünnikohas. Näiteks Donald Tusk otsustas sinna minna, et jälgida oma kaasmaalase õndsaks kuulutamist suurelt ekraanilt. Sedasama tegid 1. mail ligi 100 000 poolakat.

See pole vaid kokkusattumus: kui praegused haavad ei parane kiiresti, võib härra Tusk Poola pealinna Warsawist ära viia. Wadowicesse. On päris kindel, et Karol kuulutatakse üsna peatselt pühakuks. Fakt, et üha rohkem poolakaid nõuavad ilmalikumat ja liberaalsemat poliitikat, ei lähe sellega vastuollu: praeguse seisuga tundub Wadowice olevat ainus, mis võiks kogu rahvast liita.

João Lopes Marques, Krakow /  Wadowice