Bruce J. Oreck, praegune Ühendriikide suursaadik Soomes, töötas aastaid maksujuristina ning juhtis selle kõrvalt tolmuimejaäri. Mullu detsembris demonstreeris 59-aastane hobikulturist Oreck soomlastele terviseajakirja ProBody esikaanel oma punnis muskleid.

Tema ametikaaslane Slovakkias, Theodore Sedgwick, oli varem männipuidust põrandaid tootva firma Red Hills Lumber Co. president ning energia- ja keskkonnateemaliste väljaannete kirjastaja.

Mõlemaid mehi seob asjaolu, et nad said suursaadikuks tänu poliitilistele teenetele. Obama esimeseks valimiskampaaniaks kogus Oreck toetajatelt üle 500 000 dollari ja Sedgwick üle 200 000 dollari annetusi, millele mõlemad panustasid omast taskust veel kümneid tuhandeid lisaks.

Selline suurtoetajate premeerimine saadikohtadega on USAs täiesti legaalne. Praegune USA suursaadik Eestis Jeffrey D. Levine on küll karjääridiplomaat, kes on oma kodumaa välisteenistuses töötanud juba 27 aastat. Kuid George W. Bushi ajal esindasid Ühendriike siingi poliitiliste teenetega saadikud.

Loe pikemalt Ekspressi tasulisest versioonist!

Edasi lugemiseks:
1.99 Üksikartikkel ühe kliki mobiilimaksega