Paragrahvid, paragrahvid, paragrahvid. Kodakondsus– ja migratsiooniametis koostatud paber on täis numbreid ja paragrahve, millest arusaamiseks peaks "olema teaduste kandidaat juriidikas". Nii arvab Kohtla-Järve elanik "lugupeetud proua Brujeva", kellele kiri on adresseeritud. Paber aga võtab tavainimesele sama hästi kui arusaamatus keeles kokku tõdemuse, ühel Brujevite perekonna alaealisel liikmele pole õigust olla Eesti kodanik.

Kiri puudutabki Irina Brujeva tütart, Ahtme gümnaasiumi 7. klassi õpilast Kristinat. Möödunud aasta mais läks Irina pikendama tütre Eesti passi ning esitas Jõhvi teenindusbüroo ametnikule veel ühe tütre isikut tõendava punaste kaantega dokumendi - Vene Föderatsiooni passi. Vene kodakondsuse sai Kristina 2009. aastal, kui tema isa otsustas endale võtta Vene kodakondsuse. Nagu muuseas soovitas Vene konsul siis, et isa võtku "ühtlasi Vene kodakondsus ka tütrele".

"Hea viisata Venemaal käia või hiljem õppida," oli piisavalt veenev põhjendus terve perekonna jaoks.
Neli aastat elas Kristina rahulikult kahe riigi kodakondsena, kedagi see ei seganud. Kui aga Kristina nimele välja antud Venemaa passi nägi Politsei- ja Piirivalveameti ametnik, järgnes kiire reageering. Ametnik teatas, et kuna Eestis on topeltkodakondsus keelatud, on neil kohustus võtta Kristinalt ära Eesti kodakondsus.

Irina oli esiti sõnatu. Ta polnud kuulnudki, et Eestis on topeltkodakondsus keelatud. Teiseks huvitas ema, et kuidas saab kelleltki ära võtta sünnijärgset kodakondsust?

Edasi lugemiseks:
1.99 Üksikartikkel ühe kliki mobiilimaksega