Altarioreli ehitas Saksa orelifirma Orgelbau im Ostfriesland meister Martin ter Haseborg, kes on valmistanud ka Eesti Muusikaakadeemia oreli. Samas firmas restaureeritakse ka Jaani kiriku vana, 1867. aastal valmistatud ja 1913 moderniseeritud orel, mis võetakse juuni alguses tükkideks ja viiakse  Saksamaale. Vana orel saabub Jaani kirikusse tagasi tuleva aasta südasuvel. 

Tavaliselt ehitab orelit restaureeriv firma kirikusse ajutise asendusoreli, kuid seekord jääb uus altariorel koos taastatud vanaga pidevasse kasutusse. Altariorel on valmistatud suures osas tammepuust, selle kõrgus ulatub kuue meetrini. Kaks orelit ühes kirikus on harvaesinev olukord. Mida hakkab Jaani kirik tulevikus pihta kahe oreliga?

Tallinna Jaani koguduse peaõpetaja Jaan Tammsalu sõnul avarduvad kirikus musitseerimise võimalused märkimisväärselt: "Kui kirikus leiab aset mõni kammerlikum üritus, kus viibib vaid ehk paarkümmend inimest, pole vaja suure oreliga põrutada. Milleks näiteks ristimisel last ehmatada. Aga samas võivad ka mängida korraga kaks organisti ja altaritaguse oreliosa taastamisel oleks efekt lausa kvadrofooniline."

Organist Andres Uibo: "Tegemist on barokset tüüpi oreliga, mis võimaldab vanamuusika eriti autentset ettekannet. Enne seda võimalust Eesti kirikutes polnud. Tavaliselt mängib orelimängija rõdul, aga nüüd altari ees – publikul on võimalik teda näha nagu iga teist muusikut. Visuaalne pilt peaks andma parema kontakti. Asukoha tõttu saab nüüd orelit kasutada ka orkestri koosseisus."   

Aga kas altarioreli vilede kapp on piisavalt suur, et sinna ka peitu saaks pugeda? "Peitu saab sinna pugeda küll. Loodan aga, et ühelgi organistil ega ka orelimeistril pole põhjust seda teha," ütleb Jaan Tammsalu.         

Altarioreli avakontsert kõlab 16. aprillil, esimesel ülestõusmispühal. Järgneval nädalal saab uut orelit kuulda iga päev eri organistide käe all.