Sääraste õlispekulantide tõttu mitte ainult ei kerki tänavu talvel järsult paljude inimeste soojaarve, vaid seda firmat juhib mees, keda maksu- ja tolliamet on püüdnud juba aastaid vahele võtta. Skeemid, milles kolm korda vahi alla võetud Erkki Vapperit (34) kahtlustatakse, on iseloomulikud moodsale organiseeritud kuritegevusele, ning tema elustiil sarnaneb Hollywoodi kassahitiga “Kiired ja vihased”.

Üle 25 aasta tagasi valiti toona esimese klassi poiss Erkki legendaarsete Lõvide hulka, mis murdis venelaste ülemvõimu siinses jalgpallis. Erkki oli treenerite sõnul mängijana tagasihoidlik anne ja sai platsile vahetusmehena, ent juba teismelisena ilmutas ta välisreisidel silmatorkavat ärivaistu. “Igal pool, kus käisime, oli tal väike äri,” meenutab endine Lõvide juhendaja Olev Reim 80ndate lõppu. “Teised olid kadedad – kuidas sa said selle tagi või teksad poole hinnaga? Ta oskas kõike nihverdada ja nüüd on ta omadega mäel.”

Vapperist ei saanud rahvuskoondise liiget nagu paljudest tema trennikaaslastest, ent vähemalt väliselt ei jää tema elustiil jalgpallitaevas kõige kõrgemale lennanud lapsepõlvesõpradele alla.

Lõvide loomise 25 aasta kokkutulekule saabus ta kollase Porsche sportautoga. Vaevalt ükski mängukaaslane aimas, et maksuamet oli hinnalise masina äsja ajutiselt rahapesukahtluse tõttu arestinud ja et tiimi endisel ründajal olid kaelas tõsised jamad.

Korterifirma megaäri

Juba 2001. aasta lõpus hakkasid ametivõimud uurima afääri, kus ühte Tallinna Õismäe korterisse registreeritud ühemehefirma tõi Eestisse üle kümne miljoni kilo rasket kütteõli, mis jõudis siin ringlusesse diislikütusena. Tabava nimega firmat Good Oil (Hea Õli) kahtlustati riigile mitmekümne miljoni kroonise tünga tegemises.

Õlifirma juhataja oli selle tegevuse algusest lõpuni 40aastane Armo Korbelainen. Endine Norma tehase tööline Korbelainen oli ametnike sõnul vaid variisik ja tema volitusega tegutses hoopis Erkki Vapper. See oli tumeda kütuseäri hiilgeaeg ja skeem oli lihtne nagu mahavisatud raha üles korjamine.

Äri rajanes asjaolul, et maksuvabalt maale toodud raske kütteõli erines maksualusest diisliõlist sisuliselt vaid ühe komponendi poolest. Näiteks sattusid kontrollijad juhusele, kui mahutisse pandi kütteõli, aga kui ostja sama vedeliku välja pumpas, oli see muutunud juba diisliks. Mustkunst toimus mõistagi vaid paberil, aga kasum – umbes kolm krooni kilolt – oli vägagi reaalne.

Vapper väitis 2002. aasta märtsis Äripäevale, et tegu on eksitusega ja firma on täiesti läbipaistev. Ent mõni päev hiljem trahviti Good Oili seoses järjekordsete fantoomtehingutega – tolli järelevalve alla jäetud kütus müüdi fiktiivselt ühele firmale, aga toimetati teisele, tundmatule ostjale.

Järelkontroll tuvastas, et mõnel kütuse sihtkohaks märgitud aadressil puudusid üldse mahutid. Ühel aadressil, kuhu pidi jõudma üle 26 tonni kütteõli, asus näiteks üheksakorruseline paneelmaja. Kokku trahviti Good Oili pettuslikul viisil õli mahamüümise eest
267 000 krooniga. Pärast kolm aastat kestnud kohtulahinguid jäi sel kevadel jõusse maksuameti nõue 1,5 miljoni krooni ulatuses ja Hea Õli sulges kuulsusetult oma “poe”.

Raha indiaanisuguharu kätte

Üsna tähelepanuta on üldsuse ees jäänud tõik, et paralleelselt (2002. aasta aprillis) algatati Vapperi suhtes maksumenetlus ja kriminaalasi, kus teda kahtlustatakse veel mastaapsemas käibemaksupettuses, mida püüti peita offshore-firma taha. Vapper ise eitab mis tahes süüd.

“See asi on menetluse staadiumis ja selle liiga detailne käsitlemine ei tule uurimisele kasuks,” ei saa Maksu- ja tolliameti uurimisosakonna juhataja Enriko Aav üksikasju avada, ent tähendab siiski, et maksupettused on üha enam organiseeritud kuritegevuse rida. “Organiseeritud kuritegevuse mõte ei ole kuritegusid toime panna, vaid raha teenida.”

Uurimise all on kütusefirma Omlox Resources LLC, millele tehti ettekirjutus 17,8 miljoni krooni maksude tasumiseks. Juriidiliselt on tegu USA Delaware’i osariigis registreeritud firma Eesti filiaaliga, mille juhataja – üllatus-üllatus – on jälle Armo Korbelainen ja aadress tema Õismäe korter. Delaware teatavasti ei lähe ajalukku mitte ainult surematute punanahalugudega, vaid ka maksuparadiisina.

Maksupolitseinik Aava sõnul on varifirmad ja “tankistid” nende töös igapäevane nähtus ja tegelikud niiditõmbajad on alati peidus. “Ma ei ole variisik, ma olin tegevdirektor,” teatab Korbelainen ise Ekspressile. Ent jutu käigus möönab ta, et ei teadnud ettevõtete asjust suurt midagi ja asju ajas Vapper. Hetkel on eksdirektor töötu ega tea sedagi, mis staatuses on tema nimele ja koju registreeritud firmad!

Tuld advokaadi pihta!

Maksuamet on püüdnud Vapperit nõelata nagu vihane isaherilane, ilmselt lootuses murda läbi omakorda tema käsuandjateni. “Haldusasjad olid suunatud sellele, et kägistada firmat, ja kriminaalasi selleks, et kõrvaldada juht tegevjuhtimiselt,” resümeerib maksuameti taktika Vapperi advokaat Toomas Liiva.

Üldsus ei teaks Omloxi afäärist midagi, kui poleks toimunud ebatavalist ekstsessi. Nimelt süüdistas maksuamet Vapperit ja Liivat tunnistaja jõulises mõjutamises. Just seetõttu võeti Vapper 2003. aasta juulis 20 päevaks vahi alla.

Maksupolitseinik Aav keeldub kon­kreetseid asjaolusid avamast, ent üldistab probleemi: “On tendents, et kahtlustatavad püüavad tõendeid hävitada, vara peita või tunnistajaid mõjutada – olgu siis vägivallaähvarduse või hüvedega. Seepärast on vaja põhitegelased mõneks ajaks isoleerida.”

Tavatuks muudab loo, et 2003. aasta lõpus tegi maksuamet avalduse isegi advokatuuri aukohtule, süüdistades advokaat Liivat tunnistajate mõjutamises ja kutse-eetika normide vastu eksimises. Maksuameti väitel viisid Vapper ja Liiva istungile kutsutud tunnistaja advokaadibüroo keldrisse, kus teda “töödeldi” ja sõnu suhu pandi.

Haavatud Liiva on elukutset arvestades väga otsekohene. Tema sõnul pidi muidu meedias 70se võiduprotsendiga kelkinud maksuamet Vapperi kaasuses juba seitse korda kohtukaotust tunnistama ja asus kättemaksuks Liivat  “süstemaatiliselt ahistama”. Liiva populaarsust ei suurenda sugugi fakt, et ta seljatas maksuterminaatorid ka kurikuulsal Diveci protsessil. “Ma olin lihtsalt vahend, kuidas Liivat mustata. Mulle ei esitatud isegi süüdistust selle 20 päeva jooksul,” lisab vahi all istunud Vapper.

Aukohus mõistis Liiva õigeks. Oma sõnul pidas ta normaalset vestlust enda kohtusse kutsutud tunnistajaga. “Maksuameti esindajad ei häbenenud Vapperit kohtu ette viies ilmseid valesid, nagu: tunnistajalt oli advokaadibüroo “keldris võetud vabadus”. Tegemist on sulaselge demagoogiaga. Kui kaminasaal asub keldrikorrusel, siis kasutatakse seda ruumi vestlusteks nagu iga teist ruumi. “Keldris võetud” vabadus viitab aga räpasele hallitanud pimedale ruumile, mille seintel kõlguvad ahelad,” pahandab Liiva.

Kihutamine noateral

Saatuse irooniana asub Vapperi korter (ja mõne tema äri juriidiline aadress) Narva maanteel enam-vähem maksuameti vastas ja hommikul tööle tulles võisid tema tegevust uurivad ametnikud kadedusega vaadata, kuidas ta maja ees oma Porschesid – kas kirsipunast džiipi või tibukollast muskliautot – pargib. “Esialgu, kui ta siia elama asus, oli ta oma sõnul vaene tudeng. Siis hakkasin vaatama, et autod on tudengi jaoks pisut liiga ägedad,” räägib korteriühistu esimees Valeri Ivanov. Praegu elab ­Vapper eramus Maarjamäel.

Vapperi tutvusringkonnas sahistatakse, et põhjus, miks ta pokri pisteti, oli tegelikult silmatorkav tibukollane Porsche 911 Turbo, mis on mõnedel andmetel Eesti kalleim maanteerakett ja mille uksele on graveeritud tema nimi. Omal ajal arestiti rahapesukahtluse tõttu mõneks ajaks temaga seotud firmade sõidukid ja vaadati millimeeterhaaval üle ka Porsche päritolupaberid.

Pedagoogikaülikoolis kehalise kasvatuse õpetaja diplomi saanud ­Vapper ei armasta noateral kihutada mitte ainult äris, vaid ka roolis. Eesti Porsche Klubisse kuuluv Vapper on aastaid olnud üks favoriite kodumaistel kiirendusvõistlustel. Aasta oli tema nimel Eesti kiirusrekord – 277 kilomeetrit tunnis, mille ta püstitas kiirendusvõistlusel 2004. aasta kevadel. Tänavu pälvis ta samal võistlusel Tapa lennuväljal kolmanda koha ja loovutas rekordi Toyota Suprale, mis kruvis mõõdikule 298 kilomeetrit. Vapperi sõnul on tema huvi selle spordiala vastu raugenud.

Vabaduses viibib Vapper praegu allkirja vastu ja kohustusega 24 tunni jooksul ükskõik millisest maailma punktist uurija palge ette ilmuda. Ekspressile kinnitab hiljuti Kiievist ärireisilt naasnud mees, et on püüdnud avalikkust seni vältida. Kui ta ka intervjuu annab, siis pildistamisest keeldub ta kindlasti. Et ta on hõivatud inimene (õhtul on jalgpallitrenn), ootab ta küsimusi meili teel. Vastused tulevad nobedalt, ent enamik neist kõlab: “Ei kommenteeri.”

Maksuamet on püüdnud Vapperit liistule tõmmata juba kolm aastat ega anna tänaseni konkreetset vastust, kaugel uurimine on. Seetõttu ei saanud maksumehed protestida, kui Vapper suvel edukalt põlevkivioksjonil osales. Kui suure koguse ja millise hinnaga ta täpselt ostis, on ärisaladus ning selle avaldamisel ähvardaksid Vapperit tema sõnul “miljonilised trahvid”. Tänaseks on kaup juba edasi müüdud.

Soojahinnale pool otsa

* Põlevkiviõlil töötab suur osa Eesti väikeasulate katlamaju. Aastaid valitses kodumaise vedelkütusega katlamajade varustamist käputäis ärimehi, kes teenisid sellega suuri kasumeid. Et olukorda selgust tuua, korraldas Eesti Energia, kelle tütarettevõte Narva Õlitehas on üks peamisi põlevkiviõli tootjaid, tänavu kaks oksjonit.

* Selle asemel, et löögile pääseksid väiksed soojatoot­misfirmad, kruvisid paksu rahakotiga ­vahendajad hinna oksjonil üles ja ostsid õli ikkagi kokku. Asjatund­ja­te sõnul müüakse enamik ostetud õlist maailmaturuhindadega (mis on tänavu tublisti tõusnud) edasi läände. 

* Kohalikke katlamaju varustatakse aga kehvema kvaliteediga, idast pärit kütteõliga, mille hulka segatakse põlevkiviõli. Sellest hoolimata ja oksjonil tunduvalt kõrgemaks kujunenud hinna tõttu tõstavad põlevkiviõli tarbivad soojusetootjad uuest aastast soojusenergia hinda ligikaudu poole võrra.