Kujutle, et sa otsid tööd. Oled just ülikooli lõpetanud, teotahet täis ja surfad kümnetel tööpakkumissaitidel. Sa tead, et oled ilus, tark ja andekas, mitte mingi suu peale kukkunud vend. Silmaring on sul lai ja oled oma elu jooksul üht-teist ennegi teinud. Selge see, et sul pole mingit tahtmist kraavikaevajaks või trammijuhiks hakata. Pigem unistad rahulikust ja mõnusast kontoritööst, kus saab rakendada head suhtlemisoskust ning loomulikku  intelligentsi.

Üsna varsti avastad, et internetisaidid kukuvad sind õpetama, kuidas koostada CV-d. Teisisõnu, sind õpetatakse ennast müüma. OK, sa oled tark ja mõistad, et enese müümine on väga oluline. Aga peagi tabab sind eluline küsimus: “Kas enda müümine tähendab valetamist?” Sind ju õpetatakse, et CV ja kaaskiri tuleb kohandada töökuulutusega. Paar sobivat tööpakkumist hakkab silma, aga kuna sul kogemused selles vallas puuduvad, ei hakka sa valetama. Õppimine on sul juba veres, seega pole mingit probleemi ükskõik mis alaga end kiirelt kurssi viia. Sa ju usaldad ennast! Eelkõige on tähtis tööle saada, küll pärast hakkama saab!

Järgmine etapp: töövestlus. Muidugi alles siis, kui sa üldse nii kaugele jõuad. Jällegi, sind õpetatakse, kuidas käituda ja mida rääkida. Tundub, et tööle saamiseks pead sa omandama mingi spetsiifilise kaanoni. Ole energiline ja positiivne! Sa püüad. Ent kohe vestluse alguses rabab sind intervjueerija, ilma igasuguse sissejuhatuseta, üllatava teemaga: “räägi endast!”. Hmmm, mis ma räägin? Olen see ja see ja tahan tööd teha. Mul kahekordne kõrgharidus ja usun, et saan kõigega hakkama! Vestlus on nõme. Kedagi ei huvita, kes sa oled ja kui andekas sa oled. Vaja on kogemusi! Keegi ei viitsi jamada noore ja rohelisega.

Aga kust saada kogemusi? Tööga loomulikult! Ja mitte suvalise tööga, vaid just selles konkreetses vallas, kuhu sa parasjagu kandideerid. Ilmneb tobe nõiaring – kogemus tuleb tööga, ent tööd ilma kogemuseta on raske saada. Tuttavad õppetavad: alusta madalamalt ja tee karjääri! Küsimus on vaid selles, et kui madalalt sa oled nõus alustama. Kas poemüüja võiks olla piisavalt madal? Äkki on sealgi eelnevaid kogemusi vaja? Kui sa oleksid kellegi tuttav, siis ei nõuaks keegi sinult midagi. Kirud endamisi, et sa pole endale elu jooksul kogunud paremat sotsiaalset pagasit.

Ja kogu selle katastroofi taustal üritavad need samad tööpakkumissaidid sinu arvelt rikastuda. Saada 25-kroonine SMS ja me anname sulle infi. 50-250 krooniga parandame sinu šhansse! Rääkimata päris kallitest VIP andmebaasidest, millega võib liituda. Tere tulemast reaalsusse!

* Andre Trinity on töötu kirjanik