Siis jääb muusika vait ja konveier peatub. Puhkepaus. Töölised lähevad enamasti õue suitsetama, osa võtab konveierite vahel klaasputkas einet. Kõik on kuidagi vaikne ja rahulik.

Mida ma selle kirjeldusega öelda tahan? Ma vaatan neid inimesi, kes teevad pööraselt keerulisi, kuigi ajapikku masinlikuks õpitud liigutusi ja saavad selle eest mõnevõrra rohkem palka kui Eesti keskmine, kuid sealses kontekstis mitte just megasummasid. See on töölisklass. Tegelik, olemasolev ja ilmselt eneseteadlik töölisklass vanas heas mõttes.

Millal kasutas Eesti ajakirjandus viimati seda sõna? Ühtpidi on see sõna vist endiselt ideoloogiliselt negatiivselt laetud ja meenutab kellele mida, Rahva Hääle artikleid või poliitökonoomia kursust nõukaaegses ülikoolis. Töölisklass on ka praeguses Eestis ju formaalselt täiesti olemas, aga kas tal on olemas mingi enesekujund või klassiteadlikkus? Vaevalt. Individualistlik eestlane ei taha end siduda mingite skeemidega, ja teiselt poolt, töölisklassile tuginev ühiskond oli meie jaoks ilmselt vaid lühidaks üleminekuetapiks aastasadade pikkuselt põllupidamiselt nüüdsele moodsale projektijuhtide maailmale.

Töölised on suurtööstuseta maal aga paratamatult vähemus.