Kas Mikkeli muuseumi üks tähtteoseid Faijumi muumia portree on ikka pärit 1.–4. sajandi Egiptusest või on tegemist palju hilisema jäljendusega, hakkas siinseid kunstiteadlasi rohkem huvitama viis aastat tagasi. Nimelt avati 2009. aasta veebruaris Mikkeli muuseumis näitus „Kadunud aegade aarded“, kus oli eksponeeritud ka seesama Faijumi portree. Need portreed on tänapäeval maailmas kõrgelt hinnatud – oksjonil on Faijumi portree eest pakutud isegi ligi miljon dollarit.
Selguse saamiseks otsustati siinset portreed põhjalikult uurida. See pärineb Eesti lähimineviku tuntuima kunstikollektsionääri Johannes Mikkeli (1907–2006) kogust. Mikkel lõi ulatusliku kollektsiooni, kuhu kuulus Lääne-Euroopa portselani, graafikat ja maale. 1994. aastal kinkis ta oma rohkem kui 600 taiesest koosneva väliskunsti kogu Eesti Kunstimuuseumile.
Mikkel ise arvas portree pärinevat 1. sajandist pKr, seega olnuks nii vana maal Eestis ainulaadne. Kas portree on tõepoolest nii eakas, selle selgitamiseks vajalike uuringute läbiviimine jäi Eesti Kunstimuuseumi konserveerimisosakonna toonase juhataja Alar Nurkse korraldada. Tulemused olid jahmatavad.

Loe hiljem
Jaga
Kommentaarid