Eesti on ühtlaselt vananeva elanikkonnaga riik – see kõlab demograafilise mantrana. Vähenev töötegijate hulk, kasvav maksudest ülalpeetavate hulk ja muud hirmujutud. Tegelikkuses tähendab elanikkonna vananemine aga uue majandusharu õitsengut – vanematele inimestele suunatud hõbemajandust ehk nagu ütles Suurbritannias levinud reklaam: “Pole oluline, kas oled must või valge. Hall maksab”.

Suurbritannias kuulub 80 protsenti varadest üle 50aastastele, samas teevad nad kõigest 40% Suurbritannias sooritatud tehingutest. Ehkki Eesti ja Briti pensionäride majanduslikus võimekuses on suured erinevused, siis majanduslikus käitumises pole suurt vahet: ka Eesti pensionär on rahaga ülimalt ettevaatlik.

Swedbankis kuulub 60 protsenti tähtajalistest ja investeerimishoiustest inimestele, kellel vanust juba üle 65 eluaasta. Vanemad inimesed koguvad – igaks juhuks, sest kes teab, mida elu ette tuua võib. “Noorematel on tihti unistus – minna reisima, soetada uus elektroonika või muud sellist, aga seeniorid ütlevad, et oleks midagi mustadeks päevadeks,” ütles Katre Uibomäe Swedbankist.

Aga ka ettevõtjatel on unistused – kui kusagil on raha kasutuseta, siis tuleb see välja meelitada.

Edasi lugemiseks:
1.99 Üksikartikkel ühe kliki mobiilimaksega