Kunstnik ja feminist, hetkel koduperenaine Kadi Estland (42) elab juba möödunud aasta sügisest New Yorgis, kuulab Columbia ülikoolis feminismiteemalisi loenguid ja tegeleb uute kunstiprojektidega. Tema Koplis asuv projektiruum Nancy Nakamura Ideeriiul on praegu kinni, kuid avaneb suvel loodetavasti taas. Estlandi kunstiga saab suve lõpuni tutvuda Kumu näitusel „Kumu hitid. Kaasaegne kunst Eesti Kunstimuuseumi kogust“. Just Kumust sai alguse ka skandaal, millega seoses Estlandi nimi möödunud nädalal jõuliselt meediasse paiskus. Veebruaris Kumu 10. sünnipäeval tehtud Martin Helmet kujutavast fotost sai Estlandi teos – ta riputas EKRE juhtpoliitikule kaela pudipõlle kirjaga „Minu munn on puhas“, luues remake’i praeguse Eesti Kunstnike Liidu presidendi Vano Allsalu ja kunstnik Jaan ­Toomiku 1989. aasta teosest „Minu munn on puhas“.

Kust sul selle teose idee tuli?

Väga hea küsimus, sest mulle tundub, et see ongi senises meediakajastuses kaduma läinud. Tegin selle karikatuuri Kumu sünnipäevale järgnenud päeval ja avaldasin oma Facebooki küljel, et kommenteerida peo meediakajastust, mis minuni jõudis. Panin tähele, et kunstnike asemel poseeris suurel hulgal seltskonnapiltidel Eestis viimasel ajal palju populaarsust kogunud ­vihakõne, misogüünia jne õhutamise maskott-poliitik Martin ­Helme. Mõtlesin, et kommenteerin seda, sest minu jaoks ei olnud see absoluutselt vastuvõetav, võttes arvesse seda, kui palju just kunstiinimesed teevad tööd, et täpselt vastupidiste väärtuste eest võidelda. Tahtsin tähelepanu pöörata sellele, et omamoodi teeb Kumu peole kutsumine Helme salongikõlbulikuks ja eks ta loomulikult kasutas seda võimalust ka ära.

Martin Helme ema Sirje Helme on Eesti Kunstimuuseumi peadirektor.

See polnud Sirje Helme erapidu.

Kas sinu arvates oleks Sirje Helme pidanud Martin Helme Kumu sünnipäevale kutsumata jätma?

Ma ei oska seda kommenteerida, aga kui EKMi peadirektor isiklikult seisaks tugevalt teistsuguste väärtuste eest kui EKRE, siis võib-olla tõesti