Tõstku käsi see, kes teab, mis taim see kurdlehine roos üldse on. Mida me sellest liigist rohkem teame kui seda, et soomlased teda omalt maalt välja juurima hakkavad ja et ka rootslased on selle rannaliivadelt väljajuurimiseks ettevõtlikele kopameestele miljoneid maksnud. Mäletan, et ülikoolis õpetati meile kibuvitstest vaid kaht liiki – koerkibuvitsa ja kurdlehist roosi –, ülejäänud kibuvitsapõõsaste segadikus määrajaga käimine käis bioloogilegi üle jõu.

Koerkibuvits on tõenäoliselt meie omamaine taim, mis armsalt tikitud tuhandete naiste Muhu sussidele ja joonistatud seinakaunistustele. Eestis kasvab kümmekond omamaist kibuvitsaliiki.

Kurdlehine roos on aga veel üle-eelmisel sajandil sissetoodud taim, mis levib peamiselt meie rannaluidetel. Rannal kasvab ta invasiivselt, aga päris palju on inimesed teda toonud oma koduaedadesse ja linnahaljastusse. Tuntuim koht, kus tema ümber paanika puhkes, on Eesti Rahva Muuseum, mille ümber istutati arusaamatul kombel tuhandeid kurdlehiseid roose. Tartu botaanikute valvsa silma all tõmmati need siiski välja ja hävitati. Sest botaanikud on tõesti näinud kurdlehise roosi vohamist näiteks Klooga rannas ja Naissaarel. ERMi ümbrus oleks olnud hea levimise paik – vana Raadi lennuväli on ju hea näide kanada kuldvitsa ja lupiinitihnikute levimiskiiruse poolest.

Edasi lugemiseks:
1.99 Üksikartikkel ühe kliki mobiilimaksega