Paide arvamusfestivali aruteludel oli üheks põhimotiiviks kliimamuutus. Sellest tuli juttu kõikvõimalikele teemadele pühendatud lavadel – religioonist kuni hariduse ja teaduseni, ei välditud seda ka Eesti erakondade esimeeste debatis. Kordagi ei õnnestunud siinkirjutajal Paides kuulda, et inimtekkeline kliimamuutus on jama jutt, mille on välja mõelnud Ameerika Ühendriikide vaenlased, konkreetselt Hiina kommunistid, nagu väitis (tollal veel mitte president) ­Donald Trump tviidis, mille ta laskis lendu 2012. aasta 6.novembril. Olemata küll originaalne, sest Ameerika rahva vastu suunatud kliimahüsteeria vandenõust rääkis juba 2003. aastal senaator James Inhofe (vabariiklane Ohiost), kelle avalduse kaalukust tõstis asjaolu, et ta oli sel ajal senatis keskkonnakomitee esimees.

Kuna sarnaste mõtetega on esinenud suhteliselt hiljuti ka eestimaised „stabiilsed geeniused“, siis tuleb Paides täheldatud erakondade esimeeste vahelist konsensust kliimamuutustega tegelemise küsimuses pidada lausa murranguliseks.

Seda enam, et president Trump pole alla andnud. Eelmise kuu lõpus sai teatavaks USA riigidepartemangu (välisministeeriumi) teabebüroo (luure) analüütiku Rod ­Schoonoveritagasiastumine protesti märgiks, kui ta sai teada, et Valge Maja on blokeerinud tema ettekande USA kongressi istungil, kus arutati rahvuslikku julgeolekut kliimamuutuse valguses. Blokeerinud selles mõttes, et keemia ning biokeemia valdkonna professoril Schoonoveril lasti ­kongressi ees küll rääkida, kuid selle jutu steno­grammi ei salvestatud ­Kongressi arhiivi.

Edasi lugemiseks:
1.99 Üksikartikkel ühe kliki mobiilimaksega