Ajaloost mäletame, et 1904. aastal alanud Vene-Jaapani sõja ajal moodustati Balti meres nn Vaikse ookeani Teine eskaader, mis pandi kokku Kroonlinna ning Tallinna reididel ning saadeti Kaug-Itta. Vene laevastik pidi minema mitte läbi Suessi kanali, vaid ümber Aafrika, mis pikendas teekonda tunduvalt. Seda põhjusel, et kardeti etteaimatavat teed pidi minnes Jaapani vaenutegevust. Kui Vene laevastik lõpuks pooleaastase edasirühkimise järel pärale jõudis, toimus sõjaajaloo üks kuulsamaid merelahinguid Tsushima väinas, mille käigus jaapanlased Balti merel formeeritud Vaikse ookeani Teise eskaadri hävitasid. Sellega oli sõda Venemaale lõplikult kaotatud.

Praegu toimub Venemaa merenduseloos umbes sarnane anabasis (sõjaretk) – taas on kusagil Balti mere ja Kaug-Ida vahelistel mereavarustel teel üks vapper laevameeskond, kes peab kõiki ohte trotsides õigel ajal kohale jõudma ning kodumaa saatuse päästma. Tõsi küll, siin on rida erinevusi kunagise mereretkega.

10. veebruaril Nahhodka sadamast (see on Vladivostoki külje all) teele asunud laev nimega Akademik Cherskiy pole mitte sõjalaev, vaid midagi märksa haruldasemat – tegemist on Venemaa ainsa laevaga, mis suudab panna merepõhja gaasitorusid.

Edasi lugemiseks:
1.99 Üksikartikkel ühe kliki mobiilimaksega