Umbes aasta tagasi sai Küüsvek üllatava telefonikõne Spencer Stuartist. Too globaalse haardega värbamisfirma otsis Põhjamaade Investeerimispangale (NIB) uut presidenti. „Küsisin, et miks te küll mulle helistate? Ütlesin, et võin anda mõned nimed, kes sellele kohale sobiksid.“

Tavaliselt pannakse Maailmapanga, Rahvusvahelise Valuutafondi ja teiste rahvusvaheliste finantsasutuste juhid paika suurriikide riigipeade poolt. Eesti-suguse mutuka esindajatel jääb üle vaid laua ääres pea noogutada ja valikutele takka kiita.

Küüsvek oli saanud ka varem magusaid pakkumisi. Näiteks aastaid tagasi küsis Kasahstani peaminister, kas eestlane on mõelnud valitsuse heaks töötamisest. Küüsvek vastas, et ei ole, aga uuris, milles asi. Kasahh pakkus välja, et temast võiks saada Samruk-Kazyna finantsjuht. Väga paljud tegelased tundnuks end seepeale seitsmendas taevas. Samruk-Kazyna on kasahhide rikkusefond (wealth fund). Hõlmab sealset raudteevõrku, postisüsteemi, suurimat nafta- ja gaasifirmat KazMunayGas, lennuettevõtet Air Astana, uraanikaevandusi ja paljusid muid firmasid. Fondil on vara rohkem kui 90 miljardi dollari eest.

Kuid Küüsvek ütles viisakalt ei. „See tundus ...