Vene vägede koondumine Ukraina piirile on ilmselge fakt, kuid selle tähendus ei ole sugugi ilmselge. On see valmistumine ulatuslikuks invasiooniks? Või lihtsalt jõu näitamine? Ja mis on selle eesmärk? On see eesmärk lokaalne või globaalne?

Ida-Ukrainas Donetski oblastis on sõda või sõjataoline seisund kestnud peaaegu seitse aastat. Ukrainast lahku löönud territooriumide pindala on umbes 16 000 ruutkilomeetrit (seal on kaks isehakanud vabariiki, Donetski ja Luganski omad), ametlikult peaks seal elama 3,7 miljonit inimest. Aga tegelikult pole arvus mingit kindlust, sest sõja tõttu on rahvas põgenenud kes kuhu, mõned lääne poole Ukrainasse, mõned ida poole, Venemaale. Öeldes „mõned“, peab siiski lisama, et jutt on sadadest tuhandest, aga võib-olla ka miljonitest põgenikest. Lähtuda võiks sellest, et Venemaa on andnud oma passi ja seega kodakondsuse 450 000 idaukrainlasele, kes peaksid 19. septembril saama anda oma hääle Vene Riigiduuma valimistel.

Donetskisse ja Luganskisse ei saa organiseerida Venemaa Föderatsiooni valimisjaoskondi, sest territoorium ei ole ametlikult Venemaa osa.