Ka paar päeva tagasi Valgas vaktsineerimas käinud - oktoobris koroona läbi põdenud - naine kirjeldab, et talle taheti kohe ka teise vaktsiinidoosi aeg panna, põhjendusel, et ta põdes viirust liiga ammu. Iga piirkond pidavatki tegema enda moodi ja nemad saavad suunised Tartu kliinikumilt. Lõpuks ei pandud naisele teise doosi vaktsiiniaega "omal vastutusel".

See on ju vaktsiini ja tööjõu raiskamine, kui inimesele, kellel ei ole viiruse läbipõdemise tõttu teine vaktsiinidoos vajalik, pannakse siiski ka teiseks doosiks aeg kirja. Miks selline olukord tekkis?

Vastab rahvatervise osakonna nõunik Kärt Sõber:

Kuna tegemist on uue nakkushaigusega ning uut infot ja teadmist nii haiguse enda kui selle läbipõdemise või vaktsineerimise järel tekkiva kaitse püsimise kohta koguneb pidevalt, siis vastavalt sellele muutuvad ajas ka ekspertide antud soovitused.

COVID-19 läbipõdenute vaktsineerimist on Eesti teadlastest ja arstidest koosnevas immunoprofülaktika ekspertkomisjonis arutatud mitmel korral: 10. märtsil soovitas immunoprofülaktika ekspertkomisjon tõesti vaktsineerida läbipõdenuid ühe doosiga nädal kuni 6 kuud pärast tervenemist.

14. mail soovitas immunoprofülaktika ekspertkomisjon aga vaktsineerida COVID-19 läbipõdenuid ühe doosiga soovitavalt kuuendal kuul pärast tervenemist. Samuti vaktsineerida ühe doosiga neid, kes on COVID-19 haigust põdenud rohkem kui kuus kuud varem. Loe lähemalt SIIT.

Ekspertkomisjoni soovitused on saadetud kõigile vaktsineerijatele.

Ringleb ka müüt, et need, kes põdesid koroona läbi kergelt, peaksid siiski saama kaks vaktsiinidoosi.

COVID-19 läbipõdenuks loetakse inimest, kes on andnud tervishoiutöötaja poolt võetud proovi alusel positiivse SARS-CoV-2 PCR või antigeeni testi, sõltumata sellest, kas inimene on põdenud COVID-19 haigust kergelt, raskelt või asümptomaatiliselt.

Tondiraba keskuses tegeleb vaktsineerimisega Ida-Tallinna Keskhaigla. Miks ei jõua info uusimatest juhistest kohe vaktsineerimiskeskusesse? 14. mail välja tulnud soovitused olid juba mitu nädalat kehtinud, kui koroonat põdenud inimesele pandi ikkagi kirja ka teise doosi aeg. Kas inimene peaks ise targem olema ja vaktsineerimiskeskuse töötajaga vaidlusesse laskuma?

Vastab Ida-Tallinna Keskhaigla turundus- ja kommunikatsiooniosakonna juhataja Inge Suder:

Oleme kõik juhised kätte saanud ja vaktsineerijad on neist teadlikud. Et täpsemalt uurida, kuidas see olukord tekkis, peab meil olema vaktsineeritava nõusolek digiloos andmeid vaadata. Vaktsineeritav peaks võtma meiega ühendust ja kontrollime ta andmed digiloos üle. Kui on eksimus tehtud ITK registreerija poolt, siis saame vaktsineerimise lõpetada.

Kõik töötajad, kes tegelevad registreerimisega, on koolitatud. Küll aga võib esineda infosüsteemides päringu tegemisel tõrkeid ja koheselt ei tule nähtavaks Covid analüüsi vastus. Tundub, et ka antud juhul võib olla tegu sellega, kus andmesisestaja ei näinud vaktsineerimise registreerimisel digiloos positiivse Covid analüüsi sissekannet ja seetõttu broneeriti ka II doosi aeg. Kõigile meie vaktsineerimiskeskuses käinud vaktsineeritutele on antud teada, et nad võivad haigla pool pöörduda, kui neil on küsimusi.

Meil on olnud teistpidi küsimusi, kus inimesed soovivad ennast kindlalt vaktsineerida just kahe doosiga, kuigi on Covidi viimase 6 jooksul läbi põdenud. Siin on olnud meie soovitus ikkagi piirduda ühe doosiga.

Loe hiljem
Jaga
Kommentaarid