Varsti juba kakskümmend aastat tagasi sõitis Tartusse Keskerakonna delegatsioon eesotsas Edgar Savisaarega. Haridusministeeriumi juhtkond rivistati üles ning majja sisenes koos parteiladvikuga ka sealne uus ülemus, minister Mailis Rand (hiljem Reps). „Nüüd oleme meie siin peremehed,“ kirjeldab üks toonane ministeeriumitöötaja muljet. „Mitte midagi liiga teatraalset, aga mõjus etendus oli.“

Algas Repsi ligi kaks kümnendit kestnud hiilgav karjäär, lend Keskerakonna ja Eesti poliitika tippu. 

Ambitsioonikast, kalkuleerivast ja võimekast Repsist võinuks saada Keskerakonna juht ja Rattast president, kuid skandaal ministeeriumi raha kuritarvitamise ümber keeras need plaanid kihva.

See tundus esmapilgul Repsile ja parteile millenagi, mis läheb üle. Seda enam olid mitmedki keskerakondlased siiralt üllatunud, kui Reps mullu novembris haridusministri ametist tagasi astus.

Ent probleeme hakkas ministeeriumist üha enam ja enam välja tilkuma. Koju viidud kohvimasin, puhkusereis ja hotellitoad lastele, suur juubelipidu erakonnakaaslastele.

Repsi poliitkolleeg arvab, et tõenäoliselt rühiks naine külma närviga skandaalist läbi ning jätkaks poliitikas. „Inimtank“ – nagu kirjeldatakse Repsi. Aga enam edasi ei pääse. Partei ei luba. Reps on muutunud neile toksiliseks.