Teisipäeval kell 16 kogunes Toomas Vitsuti kutsel pealinna volikogu erakorralisele istungile, et arutada Keskfraktsiooni eelnõu, millega volikogu oleks palunud Riigikohtul tühistada osa sõjahaudade kaitse seadusest. Jaanuari alguses hääletas Riigikogu Keskfraktsiooni enamus selle seaduse poolt. Kogu tänase operatsiooni eesmärgis oli tõmmata avalikkuse tähelepanu eemale Keskerakonna mainet tõsiselt kahjustanud korteriskandaalilt.
Opositsioonierakonnad olid teatanud, et ei kavatse selles Keskerakonna valimislavastuses osaleda. Ja pesuehtne, üksikasjadeni läbimõeldud lavastus oli see tõepoolest.
Erakorralisel istungil on vaja otsuste vastuvõtmiseks volikogu enamuse ehk 32 saadiku toetust. Just täpselt nii palju saadikuid Keskerakonnal volikogus ka on. Igaks juhuks oli appi kutsutud ka end võimuparteile maha müünud endine Res Publica liige Oleg Rebane ja rahvaliitlasest doktor Peeter Mardna. Kohal oli ka enamus linnavalitsuse liikmeist, kuigi neile puudus selleks igasugune vajadus. Ju oli vaja end kolmele telekaamerale eksponeerida. Valimised ju tulemas.
Kuna paar keskerakondlast hilinesid istungile, asuti istungiga venitama. Noorpoliitik Tarmo Lausing pidas puldist pika ja igava kõne haridus- ja kultuurikomisjoni töövõitudest.
Kuna Vitsut asus eelnõud tutvustama, pidi senikaua istungit juhatama volikogu vanim liige, kelleks on Elmar Sepa asendusliige, kolmekordne Stalini preemia laureaat Semjon Školnikov. 89-aastasel vanahärral on aga riigikeele oskusega tõsiseid probleeme ja üldse ei saaks ta istungi juhatamisega hakkama. Nii hoiti istungi alguses Školnikovi Keskfraktsiooni toas kinni. Ja istungit asus juhatama põline linnavolinik Margarita Tšernogorova. Školnikov saabus saali alles enne eelnõu lõpphääletust.
Lõpuks jõudis kohale ka Tõnis Bittman ja Keskerakonnal olidki vajalikud hääled koos. Vitsutile ühtegi küsimust ei esitatud ja keegi sõna ei soovinud. Eelnõu vastuvõtmist toetas 32 keskerakondlast ja Oleg Rebane. Mardna jäi mängu ilu mõttes erapooletuks.
Kohe pärast pool tundi kestnud istungi lõppu soovis Kanal 2 reporter teha Školnikoviga intervjuud, aga taat toimetati volikogu saalist tagaukse kaudu minema. Telekaamera sai mehe fraktsiooni uksel siiski kätte, misjärel püüti ajakirjanikke füüsiliselt takistada.
Tänane istung oli ilmekas näide sellest, kuhu on Tallinn ühe erakonna võimu all jõudnud. Volikogu suurima fraktsiooni liikmetel on kohustus vastuvaidlematult täita parteijuhtide poolt ette antud juhtnööre. Linnavolikogu on muutunud eri ilmavaatega rahvaasemike foorumist ühe partei suureks lavastuseks. Masendav.

 

Kirjatükk ilmus Jaak Juske blogisaidil ning on avaldatud autori loal.