Vahur Koorits Vallo Kruuser

Kogu läänemaailma, sealhulgas Eestit haarav ideoloogiline võitlus avatud ja suletud maailma toetajate vahel puudutab oluliselt rahvusriigi saatust. Suletud ühiskonna toetajad kasutavad tihti teistsugust sõnavara, nimetades ennast rahvuslasteks ja avatud maailma toetajaid globalistideks. Ka see sõnavara pole vale.

Uue aja rahvuslased süüdistavad globaliste teadlikus plaanis rahvusriigid hävitada. Tüüpiline globalist küll tõrjub naerdes tagasi hullema osa suletud maailma toetajate teooriatest, aga on nõus, et ­rahvusriigi roll on maailmas muutumas. Seda mitte kellegi teadliku tegevuse, vaid maailma muutumise tõttu.

Alustada tuleb aga ühest terminoloogilisest segadusest, mis on Eesti avalikus diskussioonis tekitanud palju pahandust. Nimelt tähendab sõna „rahvusriik“ eesti keeles nii teatud riigitüüpi kui ka teatud riigi ülesehitamise filosoofiat. Ingliskeelset sõna „nation state“ tõlgitakse eesti keelde kui „rahvusriik“. Samal ajal mõistab suurem osa eestlasi sõna „rahvusriik“ all pigem nähtust, mida inglise keeles nimetatakse „­ethnostate“.

« Avalehele 17 Kommentaari