Janek Luts Tiit Blaat / Eesti Ekspress

Euroopa presidendi palee, saagad ERRi, ERMi ja EKA paleede ümber. Kihk ehitada Tallinnale uus raekoda või sahinad, et rahandusministeeriumi tagusele staadionile Tallinnas planeeritakse “superministeeriumi” hoonet. Need on vaid mõned podisevad näited.

Erinevalt vaaraodest peaksid meie valitsejad jagama selgeid põhjendusi, miks ja kuidas maksumaksja raha kulutatakse. Ajatu tarkus, et tähtis on sisu ja mitte vorm, pole end ammendanud. Aga arutelud käivad ikka vaid vormi, asukoha ja ehitusmaksumuse üle.

Teine elutõde teab meile osutada, et kõik õõnsused lõppeks ikkagi täituvad. Igale ruutmeetrile leidub lõpuks väga vajalik asi või ametnik. Euroopa parlament ratsutab kahes linnas asuvate paleede vahet. Haridusministeeriumi Tartusse kolimine tekitas vajaduse lisakontori järele Tallinnas. KUMU jooksev haldamine osutus arvatust kallimaks. Seda jada võib igaüks ise jätkata.

Jääb küsida, kas meie tänaseid valitsejaid painab vaaraode sündroom. Sa oled ebaõnnestunud, kui sinust ei jää maha piisaval hulgal korrastatult kuhjatud liiva, kivi, klaasi ja rauda? Sa oled ebaõnnestunud juht, kui sinu hallatav aparaat pole sinu valitsemise ajal piisavalt paisunud?

Murphyl on ikka muudkui õigus, et valitsemine laieneb, et neelata kogu riigitulu, ja siis veel natuke.