ALATI HELGE JA IKKA RÕÕMUS: Armas Leida Rammo, õnnitleme Teid suurel sünnipäeval! Foto: Martin Ahven/Õhtuleht

Ekspressis ilmus Rammost lugu viimati tänavu 15. aprillil, kui ta valmistus oma 96. sünni­päevaks. Rammo jäi kehtinud eriolukorras õnnelikuks isegi siis, kui polnud internetti ega silma­nägemist ning aktsiaturg - Rammo kirg - oli languses. Taasavaldame toonase artikli.

Ekspress avaldab Rammo lähedastele kaastunnet.

Sel laupäeval, 18. aprillil ­istuvad Leida ja tema tütar Kai ­Lorents (65) kahekesi oma Mustamäe korteris, ees tort ja ananassiliköör.

„Eks ma vaatan, kas ta ise ka võtab. Mina võtan küll ema terviseks,“ teab Kai juba ette, kuidas ema 96. sünnipäev möödub. Seekord ei saa Leidat õnnitlema tulla ei õpilased, lapsed ega lapselapsed.

Kai, kes töötab Kadrioru muuseumis saaliteenindajana, jääb samuti sel päeval kindlalt koju. Seda vähemalt 1. maini, kuni kõik muuseumid suletud on.

Koroonakriis on hoidnud Leida kindlalt toaseinte vahel, kuigi suurt muudatust tema ellu pole toonud. Ära on jäänud vaid jalutuskäigud parki ja kinoskäigud. Kai ja Leida käisid kahekesi kinos Artis, viimasena jõudsid nad ära vaadata Prantsuse filmi „Mees ja naine“. Kuigi Leida terane silmanägemine on kadunud, näeb ta suurel ekraanil siiski liikumist ja inimeste kontuure.

„Sellest filmist saime suure elamuse,“ räägib Kai. Omamoodi on ta eriolukorrale tänulik, sest nii saabki ta rohkem emale raamatuid ette lugeda. Hetkel on pooleli Tove Janssoni elulugu, enne seda loeti läbi Tõnu Õnnepalu raamatud, Doris Kareva luuletused. Ees ­ootab Kivirähk.

Leida soovitab neil, kel vähemalt tuhande aktsia ostuks raha olemas, kohe praegu pihta hakata.


„Ma muidu nii palju ei loekski,“ on Kai tänulik ema kuulamishuvile.

Ja muidugi on „repertuaaris“ Äripäeva börsiuudised. See annabki neile tegevust ja lisab elule hasarti.

„Ma ise ka imestan, kuidas emal veel sellises vanuseski pea töötab nagu koorelahutaja.“ Kai viitab aktsiatele, mille hindade liikumist Leida väga täpselt jälgib.

„Hiljuti müüsime maha Premium Foodsi aktsiaid, seda me ei kahetse, see langeb tõesti palju,“ selgitab Kai oma ema hiljutisi äritehinguid. Kai ise ei osta ega müü, sest talle ei meeldi riskida, kuid ta teeb täpselt nii, nagu ema ütleb.

„Kui käsib müüa, siis ma müün. Ja kui ütleb, et osta, siis ostan.“

Hiljuti ostsid nad juurde Tallinki, Tallinna Sadama ja Leedu Šiauliu panga aktsiaid.

„Ma olen ju väikeinvestor,“ selgitab Leida. Ehkki ta on praegu kõvasti miinuses, pole ta meelt heitnud. „Praegu on parim aeg juurde osta! Tasub ju osta, kui hinnad on madalal! Ega raha ei tohi seista, raha peab liikuma.“

Leida soovitab neil, kel vähemalt tuhande aktsia ostuks raha olemas, kohe praegu pihta hakata.

„Tuhat eurot algatuseks on hea. Muidu ei tule sealt hiljem mingi kasumit,“ õpetab ta. Ja soovitab samade ettevõtete aktsiaid, mida tema juurde ostis.

„Ma olen optimistlik – need on asutused, kus on objektid taga, see tähendab edaspidi kindlat sissetulekut,“ õpetab ta.

Kuna Kail ja Leidal internetti pole, siis ainus kanal, kust infot ammutatakse, on Äripäev.