See oli teisipäev, 2. detsember 2008. aastal. Kinnisvaraettevõtja Rein Valk andis Tallinna kunstigaleriile St Lucas Gallery üle õlimaali. 59,5 sentimeetrit lai ja 85 kõrge, eestikeelse nimega „Õigeusu kiriku interjöör“. Selle maalis 1870. aastate paiku kuulsast vene kunstnike suguvõsast pärit Pjotr Vereštšagin. Maalil on üsna tüüpiline heleda interjööriga õigeusukirik: kõrgete võlvidega ruumi kaugemas otsas paistab kullatud ja rohkete ikoonidega altar. Kirik ise pole tänaseni säilinud.

Valk tahtis teada saada, kas maal on autentne Vereštšagini töö, ning palus galeriilt abi ekspertiisi korraldamisel. Kui tegu on tõesti originaaliga, võiks maalile leida ostja ning seda pakkuda hinnaga 150 000 eurot – toonases vääringus üle kahe miljoni krooni. See pole sugugi hullumeelne hind. Kunstniku kallimate tööde eest makstaksegi kuuekohalisi eurosummasid. Lepingu järgi jäi maal galerii kätte pooleks aastaks, et autentsuse tõestamiseks kõik vajalikud uuringud teha.

Galerii pidaski lubadusest kinni ning viis maali Moskvasse Tretjakovi galeriisse ekspertiisi. Vähem kui kaks kuud hiljem ehk 29. jaanuaril 2009 kinnitasid vene eksperdid: kiriku interjööri on tõesti maalinud Pjotr Vereštšagin.

Edasi aga hakkasid juhtuma müstilised asjad.


Avalehele
9 Kommentaari
Loe veel: